391 Musis voor haar daarvoor het meest geëigende materiaal was, noodzaakte haar om zich elders in de technieken van glasbewerking te bekwamen. Naast het glasblazen, waar zij al voor de academie mee begonnen was, leerde zij het glas slijpen in Tsjechische glasateliers. In dit opzicht beschouwt Teschmacher zichzelf dan ook als autodidact. Deze weg naar het kunstenaarschap was langer dan wanneer ze het vak op de academie had kunnen leren. Ze ziet ook wel het voordeel van het niet hebben van een vormende leraar. Nu kon Teschmacher zich ontwikkelen in de richting die ze wilde en met net zoveel aandacht voor het materiaal en de verschillende technieken als ze nodig achtte. Toch weet ze wel iemand die ze graag als leraar had willen hebben, de Tsjechische glaskunstenaar Vaclav Cigler, van wie werk op verschillende plaatsen te zien is, waaronder het kantoor van Nationale Nederlanden in Rotterdam. Cigler benadert de kunst vanuit een filosofische achtergrond en dat is ook hetgeen hij zijn leerlingen bijbrengt, meer dan dat hij een bepaalde stijl opdringt. Als mentor noemt ze Rob van den Doel, de eerder dit jaar overleden galeriehouder van Etienne &Van den Doel Expressive Glass Art. Hij was een gepassioneerd voorvechter van glaskunst. Hij wist veel en praatte veel over glaskunst en deelde zijn kennis op gulle wijze.Van den Doel bijvoorbeeld wees haar op de bijzondere mogelijkheden van het vormgeven van optisch glas toen zij zich nog voornamelijk bezig hield met het glasblazen. Hij was het ook die haar naar Tsjechië stuurde om daar de techniek te leren van het slijpen. De keuze voor glas komt voort uit passie. Naast het feit dat Winnie Teschmacher zich in glas het best kan uitdrukken voelt ze daarin het meest de uitdaging van het controleren van het materiaal. Het materiaal dwingt een bepaalde zuiverheid en eerlijkheid af, vindt ze, een compromis is niet mogelijk. Zowel het glasblazen als het glas slijpen is fysiek zwaar. Een glaskunstenaar kan alleen op dagen werken, dat hij zich in een goede conditie bevindt. Werken in glas vergt de opperste concentratie en doorzettingsvermogen. Het slijpen van glas is bewerkelijk en duurt heel lang. Slijpen heeft voor Teschmacher ook een meditatief karakter en terwijl ze in haar atelier slijpt ontstaan alweer nieuwe ideeën voor volgende werken. Bij het blazen van glas echter is het zaak om snel te handelen om te voorkomen dat het glas voortijdig stolt. Ook al is het stollen in Teschmachers werk soms een onderdeel van het procédé. Zo kan ze een kern laten stollen en deze bewerken, die ze vervolgens weer opnieuw in de vloeibare glasmassa doopt. De op deze wijze vastgelegde stadia van behandeling geven ook verschillende brekingen van licht in het object. Dat de massieve glasmassa daarmee optisch in beweging is is een karakteristiek van het geblazen glas. Het blazen van grote glazen objecten vraagt om samenwerking met andere mensen. Deze moeten elkaar goed verstaan, en een zelfde gevoel van verfijning hebben. Weliswaar wordt van de beoogde vorm van te voren een tekening gemaakt, maar het komt ook voor dat het glas tijdens het bewerken eigen eisen stelt en zelf een richting wijst. Dan is de juiste samenwerking en de ongesproken communicatie van groot belang, evenals het hebben van hetzelfde gevoel van esthetiek. Die samenwerking heeft ze gevonden met de Engelse glaskunstenaar Neil Wilkin. Dat grote objecten echt de energie en het artistiek inzicht van twee mensen nodig hebben, bleek toen Wilkin na het samen vervaardigen van een serie grote schalen er in zijn eentje nog twee bij maakte. Het was voor beiden meteen duidelijk dat deze zelfgemaakte schalen ondanks hun schoonheid toch niet dezelfde kwaliteiten bezaten als de schalen waaraan ze met zijn tweeën hadden gewerkt. Niet alleen noemt Teschmacher in het werkproces de afstemming op de persoon en diens gevoel voor esthetiek essentieel. Ook in het uiteindelijk te scheppen kunstwerk speelt het zich verplaatsen in anderen een grote rol. Dit spreekt voor Teschmacher bijvoorbeeld ook uit de achtentachtig eieren die ze in een jaar tijd maakte. Een aantal waren te zien op de omslag van Musis afgelopen zomer. Teschmacher maakte de eieren in verschillende maten, kleuren en gradaties van transparantie. Ze zijn als individuele kunstwerken te beschouwen en zijn op zich zelf mooi. Maar in een groep vullen ze elkaar aan en zijn de eieren meer dan de som der delen. Daarmee was voor Winnie Teschmacher het kunstwerk echter nog niet af. Aan verschillende mensen vroeg ze een ei op te tillen en vast te houden. De reacties en benaderingen van deze mensen bleken zeer verschillend. Sommigen presenteerden het object op een afstandelijke wijze, als iets engs of kouds, terwijl anderen het ei droegen als ware het iets dierbaars. Van deze presentatie maakte Winnie Cradle of Life. 2004 Heet gevormd glas met bladgoud, geslepen, gepolijst.

Musis | 2004 | | pagina 391