Winnie Teschmacher Musis 392 Teschmacher een fotoserie. De combinatie van het glaswerk en de foto's vormen samen het uiteindelijke kunstwerk. Als Teschmacher een opdracht krijgt van een bedrijf dan gaan haar eerste gedachten naar hetgeen ze voor dit bedrijf wil uitdrukken, maar ook naar de ruimte die het werk zal innemen en hoe het een relatie zal aangaan met zijn omgeving. In de loop der jaren heeft haar benadering zich verplaatst van werk dat een uitgesproken architectomsch uitgangspunt heeft naar vormen die zich vanuit een kern meer naar buiten richten. Voor Distilleerderij Nolet maakte ze onlangs voor de nieuwe bedrijfsruimte een kunstwerk waarin de elf generaties van deze bekendste beroemde Schiedamse distillateursfamilie, letterlijk, worden belicht. Ze maakte een wiel van roestvrij staal met een diameter van drie meter. Met de handgemaakte taps toe lopende spaken wordt het wiel verdeeld in verschillende segmenten die elk een generatie tot onderwerp hebben. Elk segment bestaat uit twee glasplaten met daartussen een dia die ze samen met een beeldbewerkingsbedrijf ontwierp. Door de dia blijven de segmenten transparant en de veranderende lichtval in de ruimte maakt dat elk uur van de dag weer een ander segment, een andere generatie, wordt belicht. In het midden van het wiel hangt een glazen bol van zesendertig kilo. De bovenkant reflecteert de wereld zoals die werkelijk is, terwijl de onderkant door de breking van het glas het omgekeerde beeld toont. Beide kanten weerspiegelen op deze wijze de omringende ruimte. In haar jongste oeuvre toont Teschmacher zich daarmee een kunstenaar die de technieken van de glasbewerking zo uitstekend beheerst dat zij die ondergeschikt kan maken aan haar artistieke doelstellingen. Meer dan objecten zijn haar jongste werken beschouwingen, die ernaar lijken te verlangen een dialoog aan te gaan met zichzelf, met haar omgeving of met een ander medium dat dezelfde zuiverheid verlangt zoals bijvoorbeeld het werk van de Indiase kunstenaar Anish Kapoor. Kunstwerk bij Distilleerderij Nolet.

Musis | 2004 | | pagina 392