Filmhuis Schiedam programmakrant rond aan de vijftienhonderd donateurs. Ook oud-donateurs krijgen de laatste tijd het programma toegezonden, opdat zij wellicht weer eens de gang naar de Nieuwstraat willen maken. "We hebben een vaste kern en aanlooppubliek, iedere film heeft nu eenmaal zijn eigen publiek." Volgens Gerard Sparla gaat dat in golven en lift het Filmhuis mee op de landelijke trend. In de jaren negentig was dat een sterk stijgende lijn die in 2003 haar hoogtepunt bereikte. Sindsdien neemt het aantal bioscoopbezoeken af, alhoewel het aandeel art house daarin ongeveer gelijk blijft. "Flet marktaandeel van juist het segment waarin het Filmhuis opereert, neemt dus relatief wel toe, maar neemt absoluut iets af. We proberen daarop in te spelen door bijvoorbeeld met het Filmfestival samen te werken. Naast de wekelijkse films zetten we de laatste tijd in op specials rond bepaalde regisseurs, maar doen we ook mee aan evenementen als Doek waarbij films op de zeilen van schepen in de Schiedamse haven worden geprojecteerd." Samenwerking lijkt voor kleine culturele instellingen als het Filmhuis onvermijdelijk en vindt tegenwoordig ook plaats op provinciaal niveau. Marianne Looijen: "Sinds drie jaar hebben we een overleg tussen Zuid-Hollandse filmhuizen. Dat heeft zeer recent geleid tot een officiële vereniging: Films in Zuid- Holland (FiZH). Op die manier kunnen we bij de provincie meer geld krijgen voor grotere projecten dan het louter Schiedamse. Daar vloeit van alles uit voort, bijvoorbeeld de deelname aan onderdelen van het Filmfestival in Rotterdam en diverse educatieve projecten. Zeker met dat laatste zouden we nog heel wat extra kunnen doen in het kader van het CKV- onderwijs. Jammer dat niet alle Schiedamse scholen hier even enthousiast voor zijn." Aan ideeën en ambities voor de toekomst ontbreekt het de huidige bestuursleden niet. Behalve de nieuwe huisvesting en de gewenste professionalisering van de organisatie, zien zij ook volop groeimogelijkheden in het aanbod. Vooral in de educatieve en festivalsfeer zitten nog kansen. Dat neemt niet weg dat het Filmhuis volgens voorzitter Gerard Sparla ook structureel moet blijven. "We moeten een kwaliteitsaanbod behouden en zo mogelijk uitbreiden. Het werken met evenementen is leuk, maar als je na zo'n festivalweekend een filmpje wilt zien - moet dat ook kunnen. Het bieden van interessante extra's mag niet het enige doel worden. Je schiet je doel hoe dan ook voorbij als je als stad geweldige evenementen organiseert, maar de rest van het jaar te saai bent om een avond in door te brengen." Marianne Looijen ziet het Filmhuis in de toekomst dan ook nog meer als een culturele ontmoetingsplek dan het nu al is. "Er komen allerlei Schiedammers, het publiek is heel divers. Het Filmhuis brengt van alles in beweging. Er worden niet alleen films vertoond die een verbreding of verdieping van je wereldbeeld veroorzaken, maar het is ook een plek waar mensen elkaar graag tegenkomen. Dat vind ik niet verkeerd. Sterker nog: daar ben ik zelfs trots op. We kunnen Schiedam echt iets bieden en daarom is het zo enorm van belang dat we een mooie nieuwe stek krijgen." De komende maanden zijn beslissend voor de toekomst van het Filmhuis. Gerard Sparla: "De tijdsdruk wordt nu voelbaar. Welk pand het ook wordt, het moet binnen een jaar te realiseren zijn. Dan sluit De Teerstoof. Dat zal niet eenvoudig zijn, want het moet voorlopig allemaal gedaan worden met een groep vrijwilligers. We moeten trouwens wel oppassen dat we niet voor de tijdsdruk zwichten. Dat we een pand moeten accepteren omdat de tijd gaat dringen. Als het echt niet lukt om iets te vinden, dan moet de gemeente De Teerstoof maar open houden. Wij hoeven niet per se weg. Het is de gemeente zelf die deze deadline gesteld heeft." Een tijdelijke locatie is volgens Marianne Looijen geen optie. "Dan raken we van de regen in de drup. We willen pas weg als we er een betere locatie voor krijgen. Dat heeft het Filmhuis inmiddels wel verdiend." 11 Musis Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 11