Peter de Lange Wim de Haan is waarschijnlijk de enige Nederlander die zelf zijn geboortekaartje heeft ontworpen. Hij nam een wit wandtegeltje van de Gamma en schreef er met penseel op '13.5.1929 te Dordrecht, Willem Thomas Jan'. Een geboortebewijs dat was bedoeld als aandenken en aanklacht tegelijk. Geen van beide ouders heeft zich ooit veel om hem bekommerd. Als een vroedvrouw niet de moeite had genomen hem aan te geven bij de burgerlijke stand was Wim altijd een naamloze verschoppeling gebleven. Het beschilderde tegeltje kreeg een prominente plek in zijn woonkamer, die vol hangt met souvenirs aan een leven dat hij zelf dikwijls als bizar heeft ervaren. Eigenlijk is die kamer meer een ruimtelijk fotoalbum. Ontgaat de bezoeker de samenhang tussen de vele plaatjes aan de muur? Geen probleem. Wim is van harte bereid het commentaar erbij te leveren. Want hij praat graag, vooral over zichzelf, en meestal op een toon of hij het over iemand anders heeft. In die toon klinkt vooral verwondering door. Alsof hij nooit grip heeft gehad op zijn leven. Alsof het leven zich over hem heeft uitgestort, als een onweersbui. Doordat hij van de hak op de tak springt, lijkt in zijn levensverhaal iedere logische volgorde te ontbreken. Het is aan de luisteraar om er samenhang in aan te brengen. Zoals bij ieder sterfelijk wezen, begint het verhaal van Wim de Haan bij zijn moeder. Maar daarna neemt het al snel grillige wendingen. Wie was zijn moeder? "Een uitgaande vrouw. Zeg maar een vrouw met ruime opvattingen. De eerste vrouw in ons land met een motorrijbewijs. Ze had nooit tijd voor me." Daar blijft het voorlopig bij. Van zijn vader weet hij vrijwel niets, behalve dat hij Jelle de Haan heette, want dat is de naam van de man die hem voor de wet heeft erkend. Maar Jelle was al met de noorderzon vertrokken voordat Wim ter wereld kwam. Was hij trouwens wel Wims verwekker? "Ik weet het nog steeds niet zeker. Hoe komt het dat ik zo goed Engels spreek en schrijf, terwijl ik die taal nooit heb geleerd? Hoogstens schrijf ik een paar komma's verkeerd. Ik zou er niet van opkijken als blijkt dat ik Engels bloed heb. Zoals gezegd, mijn moeder was nogal een uitgaand meisje. Hoe kan je anders verklaren dat een eenvoudig jochie uit de Gorzen als ik in Amerika een zaal met 1100 mensen plat krijgt met een in het Engels vertelde grap?" Dat gebeurde tijdens een Family Show in een stadje in Tennessee waar Wim en zijn vriendin Tini op hun reis door de VS bij toeval waren binnengelopen. De showmaster vroeg een paar bezoekers op het podium te komen, ook die kale meneer daar vooraan. Die kale meneer bleek een bokstrainer uit Holland. Vertel eens een leuke grap, meneer de Hollandse bokstrainer? Dus Wim vroeg de zaal of iemand soms wist waarom een zekere beroemde golfspeler altijd twee paar sokken over elkaar draagt. De zaal had geen idee. "Because he's got a hole in one!" Gelach, applaus! Daarna droeg Wim een gedicht voor. Uit een van zijn eigen bundels, een gevoelig gedicht, dat hij tot zijn eigen verbazing ter plaatse vlotjes in het Engels vertaalde. Met een gemak of hij nooit iets anders had gedaan. Een staande ovatie was zijn deel. "Now you've really brought the crowd down!" zei de showmaster vol ontzag. "Ik ben er nog kapot van," zegt Wim, thuis in Schiedam. "Er zijn twee hoogtepunten in mijn leven. Die staande ovatie in Amerika is het ene. Het andere, dat ik bij Rik Felderhof in de Stoel mocht optreden. Dat was een groot voorrecht. Musis 14

Musis | 2006 | | pagina 14