De beste wensen Joke Gaasbeek, rector van het Stedelijk Gymnasium plaatst argumenten die geleid hebben tot het besluit tot verzelfstandiging van het openbaar onderwijs in Schiedam Het Filmhuis Schiedam hoopt - voorzichtig - nog steeds op vestiging in de voormalige volksbioscoop Monopole. De kans is klein dus kijkt men ook om zich heen naar mogelijke andere gegadigde panden. Ingrid van der Vlis Het boek 'Piet Sanders, architect', schetst het oeuvre van Schiedams meest productieve bouwmeester tussen de beide wereldoorlogen. Sanders heeft als geen ander bijgedragen tot het gezicht van Schiedam. Maar waarom is die plantenbak aan het raam van de dienstbodenkamer nooit gebruikt, vraagt Wim Schelberg zich af. Bokser Wim de Haan heeft het als dichter tot de stoel van Rik Felderhof gebracht en kreeg in de Verenigde Staten als entertainer een volle zaal plat. Peter de Lange nam naast deze sportman in bijna-ruste plaats in de dug-out. Het Vlaardingsmuseum in wording ontmoet toch wat problemen waar de keuze moet worden gemaakt tussen het verhaal dat het museum aan de Vlaardingers zelf wil vertellen en de rol die het Visserijmuseum als kenniscentrum voor de gehele Nederlandse visserijgeschiedenis vervult. Henk Slechte. De Vlaardingse Kunstkring heeft maar kort bestaan en telde bovendien slechts een klein aantel leden. Toch was de beweging niet zonder betekenis voor het Vlaardings Kunstklimaat in de jaren '50 van de vorige eeuw. Jeroen ter Brugge. Koken met jenever is een puur Schiedams kookboek. Bedenk wel dat de jenever (oud, jong en korenwijn) vieux, bitter en likeuren in de spijzen behoren te worden verwerkt. Natuurlijk allereerst aan alle lezers, adverteerders en sponsors van Musis. Maar zeker ook aan de beide steden Schiedam en Vlaardingen die toch maand in, maand uit stof te over bieden ter overpeinzing en meer nog aan artikelen. Geluk en wijsheid daarom gewenst met de horecaperikelen in Vlaardingen, de Monopole in Schiedam, het Buizengat, de plannen om Schiedam als toeristische trekpleister van betekenis op de kaart te zetten, de problemen met het Vlaardings museum, het dichten van het cultureel gat dat de sluiting van de artotheek veroorzaakt, de leegloop van de Hoogstraat, de verloedering van de Hoogstraat, de ontwikkeling van de rivierzone, de stedenbouwkundige invulling van de Buitenhavenweg, de stedenbouwkundige ontwikkeling van de Babberspolder, de flat aan de Poldervaart en het dreigend deficit van de Vernieuwde Stad, de ontkoppeling van het Vlaardings historisch erfgoed en de verantwoordelijkheid voor de (inter)nationale betekenis van het Visserijmuseum, het voortbestaan van het Nederlands Gedistilleerdmuseum, thans Jenevermuseum geheten, het urban-centre in het VD-gebouw aan het Veerplein, het glasmuseum, de opwaardering van de Broekpolder nu de stadsregio geen cent meer in de verdere ontwikkeling wil steken, de ontwikkeling van een levendig stadscentrum, de route van 't Hof naar het Hoofd, de plannen rond Schieveste nu Rotterdam z'n interesse meer en meer dreigt te verliezen, de opvang van daklozen, de vestiging van een tweede islamitische school, het vinden van een zinvolle en liefst lucratieve bestemming voor het leegkomend gebouw van het visserijmuseum, de invulling van de Korenbeurs en tenslotte dan de verzelfstandiging van de openbare bibliotheken waarover de colleges het roerend eens zijn, maar waarover het personeel heel anders denkt. Kortom, ook in het nieuwe jaar zal Musis stof te over hebben. Op de omslag: Zonder titel, Gerard van Soest redactiemusis@zonnet.nl MUSIS januari 2006, jaargang 12, no. 1 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Kor Kegel, Laurens Priester, Wim Schelberg. Voorzitter: Hans Klop. Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 30,- (jaarabonnement 2006) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 3 Musis

Musis | 2006 | | pagina 3