Het Stedelijk Gymnasium Bfök WrfiA mol ver Joke Gaasbeek Het onderwijs in Nederland wordt op twee manieren bestuurd: integraal of zelfstandig. De integrale bestuursvorm houdt in dat de bestuurlijke eindverantwoordelijkheid bij de gemeente raad ligt, deze heeft haar verantwoordelijkheden voor een groot deel gemandateerd aan een afdeling onderwijs van de gemeente, in Schiedam is dat de Dienst Educatie. Openbaar Onderwijs heeft per definitie een integrale bestuursvorm. Bij de zelfstandige bestuursvorm ligt de bestuurlijke verantwoordelijkheid bij een stichting of een vereniging. Deze Het openbaar onderwijs in Schiedam wordt per 1 januari 2006 verzelfstandigd. Vanaf die datum zijn een Stichting Openbaar Primair Onderwijs en een Stichting Openbaar Voortgezet Onderwijs verantwoordelijk voor de gang van zaken in het openbaar onderwijs. Het besluit is genomen door de gemeente raad in haar vergadering van 12 december 2005. Aan het besluit is een lang proces voorafgegaan. Het vorige College van B en W had in het collegeakkoord het voornemen tot verzelfstandiging van het onderwijs al opgenomen, het huidige College heeft dit voornemen uitgevoerd. Joke Gaasbeek is als rector van het Stedelijk Gymnasium ten nauwste bij de besluitvorming rond dit oudste onderwijsinstituut in Schiedam betrokken. vorm van onderwijs heet bijzonder onderwijs. Bijzonder onderwijs kan een religieuze denominatie hebben, maar ook algemeen toegankelijk zijn, in die vorm is het de bijzondere tegenhanger van het openbare integrale onderwijs. In de statuten van de Schiedamse stichtingen voor openbaar onderwijs is opgenomen dat de gemeenteraad beslist over het opheffen van scholen en het aangaan van samenwerkings verbanden met andere stichtingen. Alle onderwijs, behalve het in Nederland bijna niet voorkomende particuliere onderwijs, wordt gefinancierd door het rijk, artikel 23 van de grondwet stelt openbaar (integraal) en bijzonder onderwijs gelijk. De laatste jaren is de wetgeving op het gebied van de onderwijsfinanciering sterk veranderd: Musis 4 Demonstratie van gymnasiumleerlingen voor het behoud van een zelfstandige school, 29 november 1975, fotograaf onbekend, collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2006 | | pagina 4