verzelfstandiging van het Openbaar Onderwijs van een declaratiesysteem naar lumpsum financiering. Het voortgezet onderwijs werkt al jaren voor een groot deel met lumpsum financiering, het primair onderwijs is daarmee pas dit jaar gestart. Het is zeer waarschijnlijk dat schoolbesturen de komende jaren verantwoordelijk worden voor alle kosten van het onderwijs. Dit geldt in het bijzonder ook voor kosten die nu nog door de gemeente worden betaald, zoals nieuwbouw en het groot onderhoud van schoolgebouwen, en voor kosten die onderwijsstichting zelfstandige gymnasia, de OSZG, dient nadrukkelijk deel uit te maken van dit onderzoek. Waarom valt de naam van het Stedelijk Gymnasium zo vaak bij de besluitvorming rond de verzelfstandiging van het Schiedamse onderwijs? Het Stedelijk Gymnasium is de oudste school in Schiedam, in 1346 is er in de archieven sprake van een stadsschool. Schiedam had in die tijd al een eigen parochie en elke MHI in een voorzieningenfonds zijn ondergebracht, zoals vervangingskosten bij ziekte en verantwoordelijkheid voor werkgelegenheidsbeleid. De vermeende grote reserves van schoolbesturen zijn nood zakelijk om deze risico's af te dekken. Kleine schoolbesturen kunnen een minder grote reserve opbouwen en zijn dus kwetsbaar. In Schiedam heeft de op te richten stichting voor primair onderwijs een voldoende grote omvang, maar de stichting voor het voortgezet onderwijs is te klein om risico's goed te kunnen dragen. Het bestuur van de stichting voortgezet onderwijs heeft dan ook als opdracht gekregen te zoeken naar samenwerkings partners om tot een bestuurlijke schaalvergroting te komen. De optie voor het gymnasium om zich aan te sluiten bij de parochie was door Rome verplicht tot het stichten van een school. In 1589 wordt de stadschool een Latijnse school, die in 1879 gymnasium wordt. In Nederland zijn nog maar 35 categorale gymnasia, die bijna allemaal rond 1500 als Latijnse school zijn gesticht en waarvan velen een even oude geschiedenis hebben als het Schiedamse gymnasium. Gymnasia hebben in de jaren 70 van de vorige eeuw een hele moeilijke periode doorgemaakt en vele hebben die periode niet als categorale school overleefd. De mammoetwet die in 1968 werd ingevoerd, had als effect dat veel scholen werden gefuseerd tot (grote) scholengemeenschappen. Het Schiedams gymnasium is ternauwernood de dans ontsprongen. Sommige 5 Musis Begin van het nieuwe schooljaar, foto Stedelijk Gymnasium Schiedam

Musis | 2006 | | pagina 5