Vlaardingen Hans van der Sloot "Ik ben gaandeweg van de portefeuille cultuur gaan houden zegt Vlaardings wethouder Ben van der Velde enkele malen in het gesprek. Een onverwachte liefdesverklaring van een stadsbestuurder die bij zijn aantreden in 2002 niet alleen de knuppel in het culturele hoenderhok leek te gooien doch eerder voornemens leek de hele ren te zullen afbreken. Een kwestie van voortschrijdend inzicht", zegt hij zelf. "Een ommekeer" zeggen zijn politieke mee- en tegenstanders. Een opluchting in elk geval voor het gehele culturele veld, dat z'n aanvankelijke scepsis tegen de Groenlinks wethouder van toen heeft ingeruild voor uitgesproken warme gevoelens nu. Met Ben van der Velde valt te praten over kunst. En over het Theater van Vlaardingen. En over de toekomst van het Vlaardings Museum, waarover hij en museumdirecteur Jeroen ter Brugge nog aanzienlijk van mening verschillen. "We komen er echter wel uit", zegt hij, waarmee hij maar bedoeld te zeggen dat de discussie over wat het Vlaardings Museum uiteindelijk moet leiden tot een oplossing waarin zowel het museumbestuur als de Gemeente Vlaardingen zich kunnen vinden. Van der Velde opteert voor een museum dat het 'Verhaal van Vlaardingen' vertelt aan de Vlaardingers. Daarin vormt de visserij een belangrijk element. Maar niet langer het belangrijkste element. Niet dat hij de eeuwenoude vissersgeschiedenis in de toekomst wil laten verglijden. Daarvoor zijn visserij en vlaardingen teveel verweven. Maar de geschiedenis is langer. De schat aan archeologische vondsten die achtereenvolgens door twee succesvolle stadsarcheologen, Jeroen ter Brugge en Tim de Ridder aan het licht zijn gebracht, bestrijkt inmiddels een zo'n lange periode dat de eeuwen van haringvangst tot een relatief korte periode zijn gereduceerd. "Vlaardingen is uniek in Nederland vanwege het feit dat het kan bogen op de langst bekende periode van ononderbroken bewoning. Niet alleen is de Vlaardingencultuur een begrip in de prehistorie. We weten inmiddels dat deze gemeenschap ook al bestond voordat de Romeinen het zuiden van Nederland onder controle brachten. De vondsten uit die vroegste tijd, plus wat we weten over de stichting van de kerk, plus wat naar boven gebracht is uit de vroege Middeleeuwen rechtvaardigen een museum dat daaraan de volle aandacht geeft. Ik heb begrip voor het feit dat in de loop der tijd het Visserijmuseum méér geworden is dan een museum dat gewijd is aan de relatie tussen Vlaardingen en z'n visserij. Maar die nationale en misschien zelfs internationale betekenis als kenniscentrum van de geschiedenis van de Noordzeevisserij zou dan ook nationaal gewaardeerd en ondersteund moeten worden. Willen we die functie binnen het Vlaardings Museum in stand houden - en daar gaat de discussie over - dan mag niet van Vlaardingen worden gevraagd dat deze stad daarvoor alleen de morele en financiële verantwoordelijkheid draagt. Daar zal geld bij moeten uit een nationale of misschien zelfs Brusselse pot. Let wel..., ik pleit voor een museum dat de Vlaardingse Musis 50 Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 50