Kunst in Vlaardingen gastvrijheid en gezelligheid, maar ook als aanknopingspunt voor ontmoeting en uitwisseling, waarbij weer nieuwe verhalen ontstaan. Een koektrommel staat tegelijkertijd voor iets waar dingen (van vroeger) in verzameld kunnen worden. Heerema ziet de koektrommel hier als een drager van de culturele identiteit van de bewoners. Een deelproject is de BBS, Best Bewaarde Schat, een audiotour door de wijk langs plaatsen die een bewoner van belang acht. De Krabbeplas is als kunstuiting in de openbare ruimte weer van heel andere orde. Vanaf 2002 bogen zich onder leiding van kunstenares Esther Didden een aantal teams van onder andere kunstenaars, landschapsarchitecten en wetenschappers over het recreatiegebied. In de jaren '70 aangelegd voor de bewoners van de nieuwe wijken als een plaats voor stilte en ruimte, moet het gebied kennelijk inmiddels aan andere criteria voldoen. Een definitief besluit neemt men nog niet, maar in ieder geval is voorlopig besloten geen permanente dingen te organiseren. De stukken land geeft men voor een kortere periode vrij aan particuliere organisaties die er een bestemming aan kunnen geven. Begin december hebben Buro Maan en de kunstenaars Martine Herman en Florentijn Hofman de spits afgebeten met de organisatie van de Grote Beheershow. Zij zetten het dagelijkse onderhoud van het gebied, zoals het uitdunnen van bossen met grote hoogwerkers, letterlijk in de schijnwerpers. Al met al heeft Vlaardingen dus een verscheidenheid aan projecten die onder de noemer vallen van Kunst in de openbare ruimte. 'Er is in Vlaardingen een gunstig klimaat voor dit soort initiatieven', zegt Henk Horsten, directeur van de Vrije Academie in Vlaardingen en sinds jaren betrokken bij veel projecten. 'Niet geeft de gemeente letterlijk en figuurlijk, in financiële zin, ruimte aan kunstenaars, maar bij de besluitvorming zijn ook kunstenaars betrokken'. Esther Didden bijvoorbeeld was jaren beleidsadviseur cultuur in de gemeente Vlaardingen, maar ook nam zij plaats in commissies Beeldende Kunst in Schiedam en Heemskerk. Het mes snijdt aan twee kanten, de kunstenaar kent de ambtelijke regels over het inrichten van de openbare ruimte en de gemeente heeft expertise van een kunstenaar in huis bij het bedenken van projecten. Horsten noemt dit de drijvende kracht achter de vele succesvolle projecten in Vlaardingen. Zolang de gemeente de randvoorwaarden voor het ontstaan van kunst in de openbare ruimte waarborgt en er een groep kunstenaars is die zich er voor inzet maakt Horsten zich geen zorgen voor de toekomst. Maar het succes wordt uiteindelijk bepaald door de bewoners zelf. Zij maken uit of het kunstwerk, in welke vorm dan ook, het leven of de geschiedenis van de Vlaardinger vertolkt en bijdraagt aan de sociale cohesie in de Vlaardingse gemeenschap. De kunstenaars in Vlaardingen hebben de functie en de kracht van de kunst in de openbare ruimte goed begrepen. De bewoner krijgt een centrale plaats. Bovendien krijgen kunstprojecten er steun van de gemeente en van het bedrijfsleven en worden gerealiseerd door kunstenaars die weten van de hoed en de rand. Wat dat betreft een stad om een voorbeeld aan te nemen. Wie wil er nou niet over trappen met bloemen lopen? Musis 66 Expositie Boijmans van Beuningen in De Strip, Vlaardingen, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 66