Je moet er wat mee willen Een nieuw cultureel vlaggenschip noemt Henk Slechte het gerestaureerd en ingrijpend vernieuwde Stedelijk Museum. Hij bezocht het Museum op de eerste gewone gratis woensdag en sprak daar met Schiedammers en niet Schiedammers. Als dit de koers wordt die het museum gaat varen belooft dat heel wat voor de toekomst, is de mening van Froukje Holtrop. Een leuk en nieuw gezichtspunt. 'Kom socialisten sluit de rijen, het roode vaandel volgen wij' zal tijdens de viering van de honderdste verjaardag van het huidige Gemengd Rijnmondkoor, v/h Socialistisch Gemengd Koor nog éénmaal ten gehore worden gebracht. Het koor zelf is momenteel beter thuis in de Matthaus, Ingrid van der Vlis Guus Klepke was met zijn Rode Valken een buitenbeentje in het socialistische kamp. Een idealist voor eigen rekening, noemt Peter de Lange hem, die het raadlidmaatschap dan nu heeft neergelegd, maar van mening blijft dat er meer arbeiders op de raadszetels zouden moeten plaatsnemen. Jan van Bergen en Henegouwen en Pastoor Vismans halen herinneringen op aan de acht jaar dat Gerard Reve in Schiedam verbleef. Jan van Bergen en Henegouwen bezorgde hem tulpen op z'n verjaardag. Vismans de vrede waarnaar hij zocht, vertelde hij Theo Gootjes Het officiële recept voor de befaamde Vlaardingse IJzerkoekjes waarschuwt ervoor dat de beste koekjes van binnen niet geheel doorbakken moeten zijn. Hetzelfde geldt overigens voor het dik van Romein, ook al een Vlaardingse lekkernij. Jeroen ter Brugge verklaart een oude Vlaardingse folklore. 'Mooie mensen' is de titel van een tentoonstelling van foto's van Theo van Giezen, die later een vervolg zal krijgen in een tentoonstelling van kinderfoto's. Na de Strip, de Vlaardingse Reus, de Buitenmusea, Mareado, de Krabbeplas en de Hoogstraatmaker start Vlaardingen met de WesterBuitenSalon een nieuw project met als onderwerp Kunst in de openbare ruimte en directe participatie daarin van de bewoners van de betrokken woonwijk. Omslag: 'De ware held vreest geen gevaar'; papier en Dinky Toy Liberator 1948 Met deze woorden besloot hoofd van de afdeling Cultuur Karei Willems ooit een gesprek over de toekomst van het Stedelijk Museum. Die boodschap is duidelijk. Met de restauratie en vernieuwing van het Stedelijk Museum is na ongeveer vijftig jaar eindelijk de vurige wens van kunstminnend Schiedam in vervulling gegaan om een museum te bezitten dat facilitair en inhoudelijk meetelt. In dit opzicht is het coalitiebesluit om de historische collectie onder te brengen in dit museum een misser. Het huidige museum is bedoeld en ingericht als museum voor hedendaagse Nederlandse kunst. Daarin een plaats afdwingen voor de historische collectie zal leiden tot een krampachtig samengaan dat nog aan het open hedendaagse kunst gerichte beleid, noch de historische collectie recht doet. Henk Slechte oppert in deze Musis dat de ideaalste plek voor het historisch erfgoed de Korenbeurs zou zijn. Die optie ligt niet open. Maar er is een andere mogelijkheid. De historische collectie bestaat grotendeels uit voorwerpen, documenten en prenten die dateren van na 1650. Uit de tijd dus waarin Schiedam zich ontwikkelde tot de gedistilleerdstad van Nederland. De collectie die het Gedistilleerdmuseum beheert is voor een groot gedeelte ook afkomstig uit de historische collectie en ooit in bruikleen afgestaan. Waarom niet daar een combinatie gezocht nu de branche het als financier van het Gedistilleerdmuseum heeft laten afweten. Er staat een prachtig museaal gebouw aan de Lange Haven, de historische collectie die bewaard wordt door het Stedelijk Museum, sluit naadloos aan bij het erfgoed dat daar wordt bewaard en zowel in Delfshaven (de Dubbelde Palmboom) als in Vlaardingen (het Visserijmuseum) bevinden zich twee voorbeelden van hoe je met historisch materiaal een - zelfs voor buitenstaanders - aantrekkelijk museum kunt maken. redactiemusis@zonnet.nl MUSIS mei 2006, jaargang 12, no. 5 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Kor Kegel, Kees Lesuis, Laurens Priester, Wim Schelberg. Voorzitter: Hans Klop. Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon OIO - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 30,- (jaarabonnement 2006) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam 151 Musis

Musis | 2006 | | pagina 151