log eenmaal terug naar de wortels nieuwe dirigent. Dit werd de heer H. van Kesteren uit Den Haag, die ook al leiding gaf aan enkele andere socialistische koren. Strijdliederen stonden weer hoog op de agenda, zodanig zelfs dat ze voortaan bij de repetities eerst gedeclameerd werden. Had iedereen de tekst eerst gehoord, dan zou de betekenis ervan tijdens het zingen beter beklijven. In datzelfde moeilijk punt. Toen er massale werkloosheid heerste, werd dit nog eens lastiger. Desondanks groeide het koor ook in de jaren dertig; aansluiting bij de 'Rode Familie' werd in deze moeilijke tijden zinvol geacht. Met voor het eerst meer dan honderd leden was De Stem in die periode een tijd lang zelfs het grootste koor van Vlaardingen. jaar kreeg de socialistische beweging in Vlaardingen een eigen honk: het Volksgebouw aan de Schiedamseweg. De Stem repeteerde vervolgens in die ruimte, vanaf 1927 overigens weer met een andere dirigent, Chris van Beek. In de jaren dertig was De Stem des Volks nog met recht een socialistisch zangkoor, maar was het niet louter meer een strijdbare club. De arbeidersbeweging was inmiddels gemeengoed en de SDAP had enkele programmapunten kunnen verwezenlijken. Toen het koor in 1931 een kwart eeuw bestond, kwamen dan ook vertegenwoordigers van diverse andere Vlaardingse koren langs. Het zou overigens nog lange tijd duren voordat deze koren met elkaar samen zouden werken. Aan de programma's van de diverse feestavonden in de jaren dertig valt wel goed af te lezen dat De Stem des Volks haar repertoire had uitgebreid. Naast Morgenrood, De Inter nationale en de Strijdmarsch der Arbeiders werden ook werken van Mendelssohn en Mozart ten gehore gebracht. Dit was precies de lijn die de Bond van Arbeiderszangverenigingen voorstond. De zangverenigingen moesten niet alleen het socialisme bevorderen, maar ook de arbeiders muzikaal- kunstzinnig vormen. In de crisisjaren schommelde het aantal koorleden enorm. Verlotingen en tombola's krikten de financiën van het koor af en toe op, maar contributie bleef voor veel arbeiders een Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleef De Stem aanvankelijk actief, met uitvoeringen in 1940 en 1941In die periode moesten alle culturele instellingen zich aanmelden bij de Duitse Cultuurkamer. Deden zij dit niet, dan mochten zij hun activiteiten niet voortzetten. De Bond van Arbeiderszang verenigingen vreesde dat de zangkoren voor Nazi-propaganda gebruikt zouden kunnen worden. De diverse afdelingen van De Stem des Volks bleven daarom wel bestaan, maar de leden zegden hun lidmaatschap op. De Vlaardingse afdeling repeteerde voor het laatst in maart 1942, toen onder andere Morgenrood als afscheid werd gezongen. Pas in 1945 kwamen de koorleden als zodanig weer bijeen. Een advertentie zorgde voor de inschrijving van 45 leden én een nieuwe directeur dirigent: Jan Righarts, al na twee jaar weer opgevolgd door Jan van der Waart. In de jaren na de oorlog was er veel behoefte aan ontspanningsverenigingen. De zangkoren rezen dan ook als paddestoelen uit de grond. De Stem des Volks groeide snel naar een omvang van ruim honderddertig leden. De Partij van de Arbeid (PvdA) nam de plek van de SDAP over, maar de socialistische beginselen bleven onverminderd belangrijk. 'Wij zullen blijven werken aan een betere wereld', zoals in het jaarverslag van 1946 werd vermeld. Dit kon grotendeels 161 Musis Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 161