oper en met eeuwigheidswaarde bovendien geen communie uitgereikt. Je kan het ook zo zien dat Gerard al deelnam aan de paasvreugde. Het is toch heel bijzonder dat je op de dag van de verrijzenis begraven wordt. Je bent dood en toch weer niet." 'In het huis van mijn vader zijn vele kamers', Johannes, Vers 14 was het thema van de gebedsdienst. Maar in welke kamer Reve zal wonen weet ook zijn biechtvader niet. "Ik weet niet precies hoe die kamers zijn ingericht. Misschien zit Gerard wel in een voorportaaltje. Petrus moet eerst nog wat dingen napluizen in verband met zijn levenswandel. Ja, hoe zal het zijn als je boven aankomt en dan nog wel op paaszaterdag. De voorbereidingen voor het paasfeest zijn al in volle gang en dan komt er ook nog even gauw een mensje bij. Ik denk dat de schrijver in verband met het paasfeest dispensatie heeft gekregen en nu op zijn schrijverskamertje werkt aan het boek dat alle boeken overbodig maakt. Behalve het Oude en Nieuwe testament en de telefoongids. Hij heeft er nu tenslotte alle tijd voor". Maar praktisch; Mocht het zo zijn dat Machelen op voorspraak van de schrijver een bedevaartplaats wordt waar blinden en lammen genezen worden dan vind ik wel dat Schiedam in het pelgrimspad opgenomen moet worden. Een zaligverklaring zit er desalnietemin niet in. Vismans: "Bij de vorige paus wel, want die verklaarde bijna iedereen heilig, de huidige gaat er wat voorzichtiger mee om. Pastoor Vismans ziet dat pad wel voor zich: "Van Schiedam naar Machelen en dan halverwege een kapel toegeweid aan Liduina, hij was namelijk ook een bewonderaar van Liduina. En bij de basiliek een aparte kapel toegewijd aan de heilige maagd Maria, moeder van altijd durende bijstand. Wie weet. Voorlopig gaan we niet tot hem bidden maar voor hem bidden. Want Gerard was een bijzondere man. Hij kon hele mooie dingen zeggen maar in diezelfde zin dan toch ook weer iets geks. Ook zie ik hem in mijn herinnering in zijn stoel naast het tafeltje, als een bescheiden man. Of, ik zie hem ook nog lopen met zijn boodschappentas over de Oranjestraat. Mompelend in zichzelf en gebukt onder het leed dat leven heet. God hebbe zijn ziel. Amen." 171 Musis

Musis | 2006 | | pagina 171