jctie had Delft al aan Schiedam vast gezeten stellig ook te maken met de stedenbouwkundige structuur. "De wijk Tanthof in Delft-Zuid is goed ontworpen vanuit een stad-en-land-optiek. Hier zijn stad en land goed geïntegreerd. In de woonwijk vind je nog veel landschappelijke elementen, waardoor de relatie met het buitengebied voelbaar is. Het plan Abtswoude is hierin geslaagd. Maar verder is het slecht gelukt om de stadsranden te verweven met het platteland. Alleen bij de Harreweg in Schiedam vind je een kleine zone, maar verder vind je in Vlaardingen en Schiedam van die typische bloem koolwijkjes langs de stadsrand: in zichzelf gekeerd, naar binnen gerichte buurtjes zonder relatie met de landelijke omgeving. De relatie tussen stad en land is hier beperkt gebleven." Als je die benadering koppelt aan de inspraak, zie je een opmerkelijke overeenkomst. Van der Vaart: "Tot voor kort was het zo, dat de reconstructiecommissie om de haverklap te maken kreeg met bewonersverenigingen uit Delft. Ze stonden steeds op de stoep om onze plannen te becommentariëren. Uit Schiedam en Vlaardingen hoorde je never nooit wat - tot voorkort. In de bestemmingsplannen van Schiedam en Vlaardingen voor het buitengebied leek zonder kritiek, een op een, de visie van de reconstructiecommissie te worden overgenomen. Tot er commotie kwam, omdat het comité Behoud Woudweg met een alternatief plan kwam." in het alternatief pleit het comité voor een extensief ingericht landschap, waarin de bestaande cultuurhistorische- en natuurwaarden centraal staan. De deelgebieden Woudhoek (Schiedam) en Holierhoek (Vlaardingen) moeten het domein blijven van koeien en schapen, boeren en weidevogels, en de recreatieve voorzieningen kunnen beperkt blijven tot fiets- en wandelpaden, zo aangelegd dat zij geen bedreiging vormen voor agrarisch natuurbeheer en het fourageergebied van weide- en broedvogels. Het comité is tegen de aanleg van parkeerplaatsen, uitgezon derd dan enkele plekken voor mindervaliden, en het comité wil de bosaanplant beperkt zien: alleen langs het zandlichaam voor de A4. De ecologisch belangrijke Zwethzone mag niet worden verstoord. Rietruigtes en rietmoerassen moeten van de plankaart worden geschrapt, want ze horen niet thuis bij de eeuwenoude kreekruggen. Het comité vreest dat het oorspron kelijke plan van de reconstructiecommissie onomkeerbaar de historie vernietigt. Het comité Behoud Woudweg geniet inmiddels de steun van de Midden-Delfland Vereniging, in 1977 opgericht als belangen- club van boeren, bewoners, recreanten en natuurbeschermers. Voorzitter Goverd van Oord gelooft niet dat de reconstructie geheel kan worden teruggedraaid en niets-doen vindt hij evenmin een optie, omdat als straks de wettelijke bescherming van het reconstructiegebied Midden-Delfland wegvalt, er toch een 'dam' tegen oprukkende stedenbouw moet zijn. Maar als het comité het voor elkaar krijgt dat een andere koers wordt ingeslagen, heeft het toch veel bereikt, zegt Goverd van Oord. Ook de vereniging Milieudefensie en de Poldervaartvereniging delen de standpunten van het comité. In de gemeente Vlaardingen spraken de scheidende CDA-wethouder Cees Bot en de blijvende GroenLinks-wethouder Ben van der Velde af, dat zij zich inzetten om het alternatief van het comité Behoud Woudweg gerealiseerd te krijgen, in het starre Schiedam van de laatste vier jaar lag zo'n koerswijziging niet voor de hand, maar nu de burgeronvriendelijke lokaio's in de gemeenteraad zijn afgeserveerd, zal het waarschijnlijk zo ver komen, zodra de nieuwe coalitie van PvdA, SP en CDA op gang is gekomen. Bijzondere ondersteuning geeft de Vereniging Tegen Milieu bederf (in en om het Nieuwe-Waterweggebied) met de hieraan gelieerde stichting Milieu Dichterbij. Voorzitter Lilian van der Horst plaatst allereerst kanttekeningen bij de nieuwe mode om in open gebieden ruimte te maken voor waterberging (bijvoorbeeld moerassen en waterpartijen). Zij vindt het merkwaardig, dat in een land dat wereldberoemd is geworden om zijn waterbouwkundige werken, nu polders worden 'teruggegeven' aan het water onder het mom dat hier overtollig water moet worden opgevangen. "Water moet dan overtollig water kunnen opvangen. Dat is toch dwaasheid?" Voorts plaatst zij vraagtekens bij modieuze opvattingen over de wegzakkende veenweidegebieden ("één centimeter!") en pogingen om boeren uit te kopen ("wie beheert de weides dan?"). Tot slot komt ze met een sterke troef. "Als meer dan één procent van de totale wereldpopulatie van een vogelsoort in een gebied broedt, valt het hele gebied onder de Europese wetgeving en moet het behouden blijven zoals het is. In de polders van Maassluis tot Pijnacker geldt dat voor de smient en de slobeend en we hebben daarom in Brussel de beschermde status aangevraagd. We hebben de klacht ingediend dat het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit dat verzuimd had. Nu kan het wel drie jaar duren voordat de Europese Commissie een uitspraak doet, maar dat geeft niet, want zolang de aanvraag voor de Europese beschermde status loopt, geldt een dubbele bescherming. Gaan de overheid en natuurprojectontwikkelaars toch door de weilanden te vernietigen, dan lopen ze het risico achteraf een dwangsom te moeten betalen als het Europese Hof straks Nederland op de vingers tikt. Dat lijkt me een ijzersterk argument bij beroepsprocedures bij de provincie en de Raad van State." Terug naar Kees van der Vaart. "Ik ken de brief aan Brussel nog niet," zegt de secretaris van de reconstructiecommissie. "Komt er aan!" zegt Lilian van der Horst. "Ik had een kopie klaar liggen, maar een journalist vroeg er om." Van der Vaart vraagt zich af, of de bij Midden-Delfland betrokken partijen zo scherp tegenover elkaar moeten staan. Hij probeert al de visie van het comité Behoud Woudweg te verwerken in stukken, waar eigenlijk al besluitvorming over geweest is. "De reconstructie van Midden-Delfland is in betrekkelijke harmonie tot stand gebracht," zegt hij. "Niet dat de integratie tussen landbouw en natuur overal zo goed tot stand kwam, maar het is een proces geweest van wederzijds begrip tussen alle betrokkenen." Voor de reconstructiecommissie was het vooral in de eerste twintig jaar mooi meegenomen, dat ze het respect en vertrouwen kreeg van natuurbeschermers en fietsers, omdat de reconstructie immers waarborgde dat de omliggende steden op afstand bleven en niet verder oprukten. Kees van der Vaart: "Zonder de reconstructiecommissie had Delft al lang aan Schiedam vast gezeten. Zonder reconstructie was het hele gebied al volgebouwd geweest, met woningen, bedrijven en glastuinbouw. Dat er nu in de eindfase een nieuwe koers wordt bepleit, is in wezen nog mogelijk dankzij de reconstructie." 179 Musis

Musis | 2006 | | pagina 179