'Mooi is dat', een nieuw Kunstproject in Vlaardingen Eric van Straaten Met het kunstproject 'Mooi is dat' geven kunstenaars Rob Maan, Eric van Straaten en Ineke Hagen in opdracht van de Gemeente Vlaardingen een vervolg aan eerdere kunstprojecten die een culturele interactie beogen tussen burgers en kunstenaars in de Vlaardingse stadswijken. 'Mooi is dat' is onderdeel van 'Buitenbeeld', het afsluitende project van Jeanne van Heeswijks 'Until we meet againwaar ook haar eerdere project 'De Strip 'deel van uitmaakte. Jeanne van Heeswijk is beeldend kunstenaar die, in haar eigen woorden 'contexten creëert voor interactie in publieke ruimten'. Hiermee stimuleert en ontwikkelt ze culturele productie en maakt of herontwikkelt ze nieuwe publieke ruimten. Zij neemt als kunstenares duidelijk stelling in over de rol die zij heeft in het maatschappelijk veld, en daarmee over de rol die kunst kan spelen in de samenleving. Van Heeswijk richt zich daarbij vooral op die gebieden waar de sociale interactie vanzelfsprekend zou moeten zijn, maar het niet is. Vaak is dat een stedelijke context, en dan vooral de context waarin het stedelijk leven wringt. De stedelijke vernieuwing biedt vaak die context, aangezien het vaak een bron is van conflict, tussen bewoners, ontwikkelaars, overheid en meer. In die context is onder meer het reeds genoemde project 'De Strip 'in Vlaardingen tot stand gekomen, gevolgd door het internationale 'Face Your World 'in Columbus (VS) met een tegenhanger in het Nederlandse Slotervaart. In deze beide projecten stond de ontmoeting tussen kunstenaars, ontwerpers en bewoners centraal. Van Heeswijk beweegt zich in deze projecten op de verschillende niveaus van de bewoners en ontwerpers. En hoewel men de projecten van Van Heeswijk interessant, leuk en ook wel belangrijk kan vinden speelt op de achtergrond steeds de vraag of de inspanningen onder regie van Van Heeswijk wel serieus genomen kunnen worden. Door deze vraag bewust uit te lokken raakt Jeanne van Heeswijk rechtstreeks aan de rol die de beeldend kunstenaar kan spelen in het vaak sterk geregisseerde proces van stedelijke vernieuwing en revitalisatie. De Strip was daar een sprekend voorbeeld van. In hoeverre droeg de transformatie van een reeks leegstaande winkels tot een wijkgebonden museale inrichting waaraan zelfs het gerenommeerde Rotterdamse Boijmans van Beuningen een substantiële bijdrage leverde bij tot verlevendiging van de inmiddels sleets geworden Westwijk? 'Mooi is dat 'beoogt het oprichten van een wijkgericht kunstcomité van bewoners dat de selectie van de kunstwerken in de openbare ruimte gaat begeleiden. In de beeldentuin aan de Buys Ballotlaan wordt een ontmoetingsplek gecreëerd die is gestoffeerd met beelden van bruggen, beplanting, bestrating en zitplekken. Deze vormen het kader waarbinnen jaarlijks een opdracht aan een kunstenaar wordt gegeven. Deze opdrachten zullen steeds gebaseerd zijn op een thema. 'Mooi is dat 'is het eerste thema en wordt gestart als een onderzoek naar de schoonheidsbeleving van de Westwijker. Een volgend thema dat al op het programma staat heeft als titel 'Het verhaal 'en behelst een onderzoek naar orale overlevering, multiculturele verhalen, roddels en ware gebeurtenissen uit het leven van de Westwijker. Een daaropvolgend thema zou dan de titel 'Identiteit 'kunnen hebben. Doel van het kunstproject 'Buitenbeeld 'is al met al het creëren van een zo groot mogelijk draagvlak voor de in de toekomst te plaatsen kunstwerken. Hiertoe wil de projectgroep de bewoners van de Westwijk bewust maken van begrippen als vorm en inhoud. Het thema 'Mooi is dat 'bindt de Westwijker met het door de kunstenaar te realiseren werk en maakt de relatie tussen het thema, het ontwerpproces en het uiteindelijke kunstwerk zichtbaar. Allereerst wordt de wijkbewoners de vragen voorgelegd: "Wat is schoonheid?" en "Wat is mooi?" Het doel is namelijk het verzamelen van materiaal en informatie voor het ontwikkelen van een beeldbank voor de Westwijk en een achtergrond te hebben waarop drie kunstenaars een schetsopdracht kunnen baseren voor het maken van een nog te plaatsen beeld. Binnen het project past ook het kunsteducatieve programma 'Mooi is dat'. Alle basisschool leerlingen van de groepen 7 in de Westwijk ontvangen daarvoor een lespakket waarin de vraag wordt gesteld "Wat is mooi?". Voor deelname van de basisschoolleerlingen is gekozen opat zij zich op een actieve manier met het gebied gaan bezighouden en hiermee tevens andere bewoners van de wijk worden bereikt. In dit onderdeel hoort een kunst- beschouwelijke gastles over het onderwerp schoonheid. Daarna gaan ze op stap met een digitale camera op zoek naar de dingen die ze heel mooi vinden. Naast het maken van de foto's geven ze ook de motivatie van hun keuze. Dezelfde vraag wordt gesteld aan de bezoekers van de 'koffiekar 'die op 181 Musis

Musis | 2006 | | pagina 181