Een plein bij leven en welzijn Laurens Priester Het is slechts één burgemeester gegeven bij leven èn in het eerste jaar van zijn ambtstermijn officieus een straatnaam naar zich vernoemd te krijgen. Reinier Scheeres trad op 16 januari 1984 aan als burgemeester, en reeds op 8 september van genoemd jaar mocht hij de naamborden van het 'Burgemeester Scheeresplein' op de werf van Dok en Werf-Maatschappij Wilton-Fijenoord onthullen. Op initiatief van de ondernemingsraad had de directie Scheeres deze eer toebedeeld. In 1981 kreeg Wilton-Fijenoord van Taiwan opdracht voor de bouw en levering van twee onderzeeboten en een optie voor nog eens vier stuks. Dit betekende voor jaren werk. De Nederlandse regering weigerde echter twee jaar later onder druk van China een exportvergunning af te geven voor de vier nog te bouwen onderzeeërs. Faillissement dreigde voor de grootste werkgever in Schiedam. Flonderden Schiedammers verloren al hun baan, voor duizenden Schiedammers stond hetzelfde te gebeuren. Wethouder van Financiën Scheeres probeerde dit sociale en economische onheil voor zijn gemeente af te wenden. Wilton- Fijenoord had contant geld nodig om de werf in afgeslankte vorm te laten voortbestaan. Het ging om een bedrag van bijna honderd miljoen gulden. De rijksoverheid legde 45 miljoen gulden op tafel. De gemeente Schiedam moest op zoek naar de financiering van een zelfde bedrag. De staat van de gemeentefinanciën liet een lening van 45 miljoen aan de werf niet toe. Men ging op zoek naar een constructie die Wilton- Fijenoord de benodigde contanten zou bezorgen, maar die tegelijkertijd het risico voor de gemeente aanmerkelijk zou verkleinen. Een erfpachtconstructie kon uitkomst bieden, zo bedacht men op het Stadskantoor aan de Emmastraat. De gemeente koopt de grond aan van Wilton-Fijenoord en geeft de grond uit in erfpacht aan het bedrijf dat hiervoor jaarlijks een canon betaalt aan de gemeente. Scheeres, inmiddels burgemeester, stuurde direct een fax met deze suggestie naar de directie van Wilton-Fijenoord. Raad en College, met uitzondering van wethouder van Financiën Cor van Tilborg, wisten van niets. De boosheid hierover duurde slechts kort. Het belang van het redden van werkgelegenheid stond voorop. Op maandag 28 mei 1984 om vier uur 's middags kwam de gemeenteraad bijeen om zijn oordeel uit te spreken over het voorstel van B&W om het bedrijfsterrein van Wilton-Fijenoord ter grootte van meer dan 82 hectare aan te kopen voor Musis 246 Voorafgaande bijeenkomst bij onthulling Burgemeester Scheeresplein

Musis | 2006 | | pagina 246