de Grote- of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Als er niets ondernomen zou worden had Schiedam nog een kerk moeten missen. Er moest dus gerestaureerd worden. Het kerkbestuur zat met de handen in het haar. De restauratie van dit monumentale pand kost geld, heel veel geld. Met de opbrengst in de offerschalen van de beminde gelovigen kom je niet ver. De Singelkerk kan met recht een traditioneel georienteerde katholieke basiliek worden genoemd. De eredienst staat centraal de pastorale arbeid is daarvan een afgeleide. En niet andersom Het kerkvolk wil wel, maar hun financiële middelen zijn beperkt. Na tien jaar van bovenmenselijke inspanning van het kerkbestuur was een bedrag van vier miljoen gulden bijeen gesprokkeld. Voornamelijk giften van het bisdom, het fonds Schiedam Vlaardingen e.o., monumentenzorg en de gelovigen. Lang niet genoeg om de gigantische klus te klaren. In Den Haag werd tevergeefs aangeklopt. Zij hadden in de afgelopen jaren al tweeënzestig keer toestemming gegeven om te slopen, dus zo'n kerkje kon er nog wel bij. Ten einde raad vroeg men onze burgervader, Reinier Scheeres om bijstand. Een burgervader is, als het goed is, een vader van altijd durende bijstand. Wat is de rol geweest van Scheeres in de redding van de basiliek. Ik ga te rade bij Aad van Lingen, prominent lid van het kerkbestuur en penningmeester. Ook was hij jarenlang raadslid voor het CDA en kent hij Scheeres uit de tijd dat deze wethouder van economische zaken was. In eerste instantie zag de burgervader geen mogelijkheden en Aad van Lingen keerde met lege handen terug naar het kerkbestuur. Ondertussen ging de kerk rustig door met instorten. Er werden netten gespannen om de gelovigen tijdens de erediensten te beschermen tegen de brokken steen die uit de gewelven naar beneden stortten. Het enige wat nog Musis 254

Musis | 2006 | | pagina 254