Het kan niet anders: die technische begaafdheid moet in de familie zitten. Hij gaat waarschijnlijk terug op opa Scheeres die in 1905 een van de eerste elektrotechnische bedrijven van Nederland oprichtte en bij particulieren 'stroom' ging installeren. wagentje. Een Azamó was het, een eend in een luxe uitvoering met kunststof bekleding op de stoelen en buiten voorzien van net iets meer aluminiumstrips dan een gewone 2CV. Ook de motor was krachtiger. „Je hoefde het gaspedaal maar aan te raken en je schoot vooruit." Het zal geen toeval zijn dat er nu precies zo'n autootje bij haar voor de deur staat in Hilversum. Een bordeauxrood, blinkend, tot in de puntjes onderhouden exemplaar met maar weinig kilometers, nog even fris als in zijn vroege jeugd. Deze oude liefde zal niet gauw de kans krijgen te gaan roesten. Het oorspronkelijke exemplaar deed ze van de hand toen de oliecrisis uitbrak. Voortaan reisde ze met de trein. Ze wende er noodgedwongen aan. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. „Na een paar jaar kreeg ik toch weer de kriebels. En ik heb weer een eend gekocht. Wéér voor 500 gulden." Uit haar relaas valt niet op te maken of haar broer wederom bemiddelde bij de aankoop. Misschien niet- het contact was niet meer zo intensief. „Ik had Reinier een beetje uit het oog verloren. Hij was getrouwd en ik geloof dat hij al was verhuisd naar de Van Leeuwenhoekstraat. Er was ook al een kindje. Hij reed in een Ami Break. Echt een gezinsauto." In die jaren ontdekte Annet dat ze haar broer niet nodig had om haar auto aan de praat te houden. Dat kon ze zelf ook. „Ik las een artikel in De Havenloods waarin stond dat een eend is te repareren met een hamer en een schroevendraaier. Dat vond ik wel intrigerend, dat wilde ik ook wel leren. Ik ben een cursus gaan volgen bij het Eendenei, een deuxchevauxclub in Rotterdam. Daar heb ik geleerd met gereedschap om te gaan en welke sleuteltjes je zoal hebt. Waar je nummer acht voor nodig hebt en wat je met nummer 17 kunt doen. Ik heb er enorm veel van opgestoken. Ik heb er geleerd hoe je remmen moet vervangen, de koppeling verwisselen, de motor eruit halen - de hele rataplan. Na die cursus ben ik mijn eerste gereedschap gaan kopen, en toen ik wat beter in de slappe was kwam te zitten, ben ik beter gereedschap gaan kopen." Musis 258 Annet en Reinier Scheeres en hun eenden, foto's Peter de Lange en Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 258