Joodse reders Jeroen ter Brugge Hoewel Vlaardingen, zeker in vergelijking met de beide buursteden, nooit een grote Joodse gemeenschap heeft gekend, heeft deze in de lokale geschiedenis toch duidelijke sporen achtergelaten. Voor een belangrijk deel bestaat de herinnering aan deze uit archivalia en een enkele publicatie. Daarnaast bevindt zich nog steeds een (zeer kleine) Joodse begraaf plaats binnen de gemeentegrenzen en worden in de collectie van het Vlaardings Museum/Visserijmuseum een zestal eenvoudig beschilderde houten kandelaars uit de Vlaardingse synagoge bewaard. Een aantal Joden speelde overigens wel een prominente rol in het economisch leven van de stad. De meest in het oog springende zijn onder hen zijn Levi (of Louis) van Gelderen (1868-1937) en zijn neef Jozef Katan (1883-1943). Beiden waren als reder actief in de visserij. In 1920 verscheen een jubileumboekje ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de N.V. Visscherij-Maatschappij 'Vlaardingen'. Auteur was L.J. van Gelderen, in 1895 oprichter en vanaf dat moment directeur van de N.V. In dit opmerkelijke boekje wordt in kort bestek en verluchtigd met foto's van directeur en aandeelhouders, schepen en rederijgebouwen, de geschiedenis van de firma beschreven. Hoewel de N.V. in 1895 was opgericht, had deze eigenlijk zijn oorsprong in de op 12 april 1894 door Van Gelderen gekochte zeillogger VL 167 'Marie Henriëtte'. Het verhaal wil dat Van Gelderen, in de archieven voordien vermeld als respectievelijk kantoor bediende, kassier en commissionair in effecten, tijdens de veiling aan het schip 'was blijven hangen'. Verkoper was de Vlaardingse scheepsbouwer Pieter de Zeeuw (1847-1895), die in een periode van tegenvallende opbrengsten in de visserij deze houten zeillogger voor eigen risico was gaan bouwen. Van Gelderen wist het schip voor een zeer voordelige prijs te verwerven, met financiële medewerking van een vijftal zakenrelaties uit Rotterdam en één uit Vlaardingen. De Zeeuw verloor fors op het schip, hetgeen meer dan honderd jaar na dato in diens familie nog steeds gememoreerd wordt. Op traditionele wijze werd een 'rederij onder boekhouder schap' opgericht, waarbij Van Gelderen de rol van boekhouder (zakelijk leider) vervulde. Na afbouw van het schip kon het half juni al meedoen aan het nieuwe haringseizoen. Het starten Musis 270

Musis | 2006 | | pagina 270