terecht was gekomen. De sluiting van de werf Gusto, het noodlottig verval van de Werf Wilton Fijenoord en teloorgang van de overige, op scheepsbouw en scheepsreparatie gerichte, bedrijven, had het werkloosheidscijfer rond de 18 procent gebracht. Scheeres zelf draaide tijdens zijn installatie toespraak niet om de probelemen heen. 'Help ons in vredesnaam nu het nog niet te laat is', was zijn noodkreet tot de, tijdens de plechtigheid aanwezige, staatssecretaris van financiën Henk Koning. 'Regering en parlement, u bent er niet mee klaar om besluiten te nemen en de gevolgen daarvan niet onder ogen te zien. Schiedam mag geen stad worden waar je maar beter omheen kunt lopen. Ruim een jaar geleden is Wilton een financiële garantie toegezegd. Dat geld moet er komen. Wanneer die deur definitief op slot gaat, zit een kwart van de beroepsbevolking zonder werk. Valt die klap dan staan wij voor immense problemen'. Tijdens de installatie van Reinier Scheeres werd er niet op gezinspeeld dat Schiedam al één keer eerder een wethouder tot burgemeester had gekregen, waarmee het unicum van 1983 letterlijk een dubbele bodem kreeg. In 1910 gebeurde hetzelfde met de toenmalige wethouder voor economische aangelegenheden M. Honnerlage Grete. Honnerlage Grete was als brander-distillateur letterlijk verknoopt met Schiedam, dat bij zijn aantreden de ene slag na de andere te verduren kreeg. Van de bijna vierhonderd branderijen die de stad in het derde kwart van de negentiende eeuw telde, waren nog een enkel tiental over. De werkloosheid was hoog en Musis 276 Boerenkoolmaaltijd PvdA, 1982

Musis | 2006 | | pagina 276