zichtbare kale kern voorzien van een nieuwe schil. "Het complex krijgt een nieuwe jas van verticale kozijnen," zegt hij. "De gevel is zo transparant mogelijk." De glazen foyer springt in het oog, maar ook de witmarmeren wand waarachter straks de kantoren schuilgaan. Achter dat alles doemt de theatertoren op. "Dat witte marmer had Van Ravesteyn zelf ook mooi gevonden. Zo zijn er allemaal verwijzingen toegepast naar zijn architectuur. Niet om hem te verbeteren, maar om op zijn werk aan te sluiten." De andere zaal van het complex, de uit de negentiende eeuw daterende Harmonie, staat ook een gedaanteverandering te wachten. Spanjers: "Het is een mooie zaal, die na een brand in 1906 weer helemaal is herbouwd. Het wordt de kleine zaal, waar weer daglicht in wordt gebracht." Het bureau van Kees Spanjers was eerder al betrokken bij de renovatie van de Beurs van Berlage in Amsterdam. Bovendien knapte het een groot aantal theaters in het land op, waaronder de Stadsgehoorzaal in Leiden. De bedoeling is dat volgend jaar mei de eerste voorstellingen worden gegeven om de zaal 'in te spelen', waarna het Theater van Vlaardingen na de zomer met het begin van het theaterseizoen zijn nieuwe deuren voor iedereen kan openen Vanzelfsprekend wordt bij de stichtingen van de Stadsgehoorzaal en het Kolpabad en de restauratie van de Visbank uitgebreid stilgestaan in het boek 'Vlaardingen Daar gebeurt 't' van Jan Anderson en Hjalmar Teunissen. In enkele honderden foto's en prentbriefkaarten wordt een beeld geschetst van hoe Vlaardingen zich tijdens de bestuursperiode (1947-1975) van Jan Heusdens zich van bescheiden vissersstad van zo'n veertigduizend inwoners ontwikkelde tot moderne industriestad met het dubbele inwonertal. Het boek geeft in deze beelden een aanvulling op een doctoraalscriptie van Bram Keizerwaard over deze even eigenzinnige als tomeloos energieke burgervader, die een aantal belangrijke projecten op zodanige manier met de industrie en landelijke overheid wist te regelen dat de plaatselijke politiek er niet aan te pas behoefde te komen. Heusdens die op 36-jarige leeftijd in Vlaardingen werd benoemd kwam van het ministerie van Binnenlandse zaken, waar men hem vroeg of hij - gezien zijn instelling die geen tegenspraak duldde - geen pantserwagen nodig had. Het antwoord op die vraag typeerde hem: "Nee, maar misschien wel een paar geweren om stakingen de kop in te drukken". Vlaardingen Daar gebeurt 't zal later uitgebreider worden besproken. Uitgave Streekmuseum Jan Anderson ISBN-10: 90-75938- 28-4 ISBN-13: 975-90- 75938-28-9, 128 pagina's gebonden met ruim 200 illustraties, prijs 19,95 281 Musis

Musis | 2006 | | pagina 281