Met een Nacht van Licht de duisternis in Soms sorteert de traagheid der ambtelijke molens een schitterend effect. In normale omstandigheden hadden de omwonenden van de Plantage de Dag van het Park gevierd op 28 mei, dezelfde datum dat stadsparken in andere steden in Nederland en België het middelpunt waren van muziek, kunst en delicatessen. Maar de gemeente Schiedam moest zelf nog het meest wennen aan haar nieuwe evenementenverordening, in een periode dat er bovendien een nieuw wethouderscollege aantrad, minder oppervlakkig en met meer uitgesproken voorkeuren. In die gewenningsfase lukte het de gemeente niet om tijdig het subsidieverzoek voor de Dag van het Park te honoreren, spijtig, omdat 'de Plantage' op 25 mei 2005 voor de eerste maal succesvol op dit Vlaamse initiatief had ingespeeld, met beeldende kunst in het park, op gevels en voor de ramen van de woningen aan de Tuinlaan en Lange Nieuwstraat, en met muziek, champagne en oesters op onverdachte plekken zoals de oude scheepshelling van Osterholt naar de Nieuwe Haven. Een evenement, dat beslist voor herhaling vatbaar was, niet alleen omdat het de sociale samenhang in dit bijzondere stukje Schiedam tussen de binnenstad en de Gorzen versterkte, maar vooral ook omdat het voor iedereen veel attractieve elementen had en het ook over de gemeentegrens heen de aandacht op Schiedam vestigde. Het mocht in de rangorde van de evenementenverordening al gauw betiteld worden als een B- evenement, in die zin gelijk aan het Maasboulevardfeest. Een evenement met potentie. Je ziet niet gauw dat massa's kunstenaars reikhalzend uitzien of ze een aandeel kunnen leveren in verdere opwaardering van wat laten we wel wezen gewoon een bewonersinitiatief is. De herhaling van de Dag van het Park was dus vanzelfsprekend, maar de datum kon niet worden gehaald - tenzij de organisatie had afgezien van een subsidieverzoek, maar dan was meteen de luister en glorie aan het evenement ontvallen, want van professionele beeldende kunstenaars mogen we niet vragen veel vrije tijd en energie in een parkhappening te steken, als iedereen daarvan mag profiteren behalve de kunstenaars zelf. Het is wel hun vak. Daarom bleef er geen andere keus dan geduldig op de gemeente te wachten - en ondertussen een minstens gelijkwaardige Dag van het Park op enig ander moment voor te bereiden. Dat is de Nacht van Licht geworden. En als we in ogenschouw nemen hoe het alternatief uitpakt, dan is Schiedam niet slechter af. De organisatie, bestaande uit omwonenden die thans nog onder de vlag van de belangen- en bewonersvereniging De Plantage hun zaken regelen, heeft de extra tijd uitstekend gebruikt om stad en land waarlijk te kunnen verrassen. De Nacht van het Licht, aanvangend met een souper op de zaterdagavond van 16 september, wordt een spektakel met tangodemonstraties op een verlichte dansvloer, gevolgd door een lichtshow van Art Flywork Theo van 't Hek met een zangeres, monniken en vuur, waarna er tot in de kleine uurtjes tekensessies zijn met modellen, muziek, oesters en champagne in de oude scheepswerf. Ondertussen worden in het park driedimensionale kunstwerken getoond en is in tientallen panden rondom raamkunst te zien. Onder de deelnemers vinden we Schiedamse kunstenaars als Michel Snoep, Diet Wiegman, Rob Maan en Aldo Hoeben, vergezeld van Niels Post en de Donderdaggroep uit Rotterdam en bekende kunstenaars van elders als Paul Baartmans, Erik Groen, Don Satijn en Florentijn Hofman (denk bij hem aan de blauwe slooppanden aan de Beukelsdijk). "De Plantage is toch een parel in de stad," zegt Huib Sneep, "en die parel tuigen we nu verder op met elementen die in Schiedam zeldzaam zijn, namelijk kunst in de openbare ruimte." Huib Sneep en Kirstain Houweling, Tessa Schlechtriem, Anke Bodewes en Monique van Bohemen zijn de bewoners die er vaak wel een dag per week in staken om de Nacht van Licht te organiseren. Gelet op de omvang van het project is het niet vreemd dat gedacht wordt aan de oprichting van een stichting (werknaam: Van het Park) omdat het de spankracht van een modale bewonersvereniging te boven kan gaan. Maar de band met de Plantage-vereniging zal hecht blijven. Huib Sneep: "We hopen dat we hiermee bijdragen aan andere acties in de buurt en we willen ook dat Schiedam er iets mee opschiet." Wat bijvoorbeeld het rendement van de Nacht van Licht zal zijn, is dat de Plantage er blijvend kunstwerken aan overhoudt, net als vorig jaar na de Dag van het Park. Eenvoudig is dat nog niet, want voor blijvende kunstwerken in de openbare ruimte dienen bouwvergunningen te worden verleend. Dat kan overdreven lijken (waarom zou er voor de geschuurde boomstammen van Frans Huisman een bouwvergunning nodig zijn?), maar in het vliegtuiggeraamte van Michel Snoep klauteren kinderen en dat behoort dus stevig te zijn. Ook dit jaar zal Diet Wiegman een belangrijke rol spelen in het achterlaten van tastbare herinneringen. Een Nacht van Licht als opmaat naar het najaar, kort voor de dag-en-nachtevening wanneer het duister de overhand krijgt: je zou geneigd zijn de Nacht van Licht een anti-cyclische symboliek toe te dichten, voorafgaand aan de mysteriën van de herfstequinox. Maar ook als we het puur zintuiglijk beschouwen, zal het effect schitterend zijn. Kor Kegel 321 Musis

Musis | 2006 | | pagina 321