Een Peter de Lange Het zorgvuldig opgebouwde netwerk aan ouderenzorg in de drie Waterweggemeenten dreigt door een politieke blunder ten onder te gaan. Bij de voorselectie van de organisaties die vanaf 1 januari 2007 huishoudelijke hulp aan ouderen mogen verlenen, werden de plaatselijke zorgverleners op één na buitenspel gezet. De redenZe hebben 'te weinig ervaring'. De gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis onderhandelen liever met zorgorganisaties uit Meppel, Den Haag, Gouda en Rotterdam. De Frankelandgroep, de Argos Zorggroep en de Zorgcombinatie Nieuwe Maas reageerden verbijsterd. Waarom stelt hun werk opeens niets meer voor? Waarom komt bij achthonderd ouderen uit de meest kwetsbare groep straks van de ene dag op de andere een volslagen onbekende de vaat doen en raken de vertrouwde hulpen hun baan kwijt? De commotie komt voort uit een wetswijziging die per 1 januari 2007 van kracht wordt. De huishoudelijke hulp aan ouderen wordt vanaf dat moment niet meer betaald uit de AWBZ maar uit geld dat het rijk naar de gemeenten overhevelt. De nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning schrijft voor dat de gemeenten de huishoudelijke zorg uitbesteden aan 'adequate' organisaties. Volgens het principe van de marktwerking komt de goedkoopste aanbieder als eerste in aanmerking. Zo helpt de nieuwe wet de kosten van de vergrijzing binnen de perken te houden. Maar aan het hoofdstuk geld besparen is de Waterwegregio voorlopig nog niet toe. Daar hebben de gemeentebesturen zich de woede van de lokale zorgaanbieders op de hals gehaald door hen al bij voorbaat van deelname uit te sluiten. Alleen de Thuiszorg Nieuwe Waterweg-Noord mag als plaatselijke partij straks meebieden; de overige vier kandidaten komen allemaal van buiten de regio. De achtergronden van deze beslissing zijn onduidelijk. In een gesprek met de afgewezen partijen wilde de Schiedamse wethouder voor gezondheidszorg Christine Daskalakis niet ingaan op de selectiecriteria. Die zouden, net als bij een sollicitatieronde, vertrouwelijk zijn. Met haar weigering om openheid van zaken te geven heeft Daskalakis zich een lawine van kritiek op de hals gehaald. "Waanzin", noemde Chris Oomen het besluit om drie grote lokale zorgverleners buiten de deur te houden. Oomen is directeur van de organisatie die de thuiszorg in de drie steden aanstuurt, het Zorgkantoor Nieuwe Waterweg. Hij vraagt zich af wie de 800 oudjes die nu door de drie plaatselijke zorgnetwerken worden geholpen, gaat vertellen dat ze straks zullen moeten wennen aan een andere aanpak en een onbekend gezicht. Ook in de gemeenteraad kreeg de wethouder de wind van voren. "De huidige dienstverleners doen een goeie job, waarom zijn die op een zijspoor gezet? Niemand is daar gelukkig mee," verwoordt Ed Gloudi (GroenLinks) de ongenoegens. Onder aanvoering van de VVD neigt de gemeenteraad ernaar de hele procedure over te doen, maar dan op grond van doorzichtige criteria. Dat is ook wat de drie buiten spel gezette zorgverleners eisen. Musis 332 Anne-Marie van der Linde, directeur Franke/and

Musis | 2006 | | pagina 332