Hoogstad is vol Als je het college van B 1/1/ zo beluistertis he Delft en Barendrecht er is. Hoogstad is opzettelijk nabij de genereren. En het groeide al dich in Donkersloot in Ridderkerk en in Kickersbloem in Hellevoetsluis. Deze locaties hebben nauwelijks bovenlokale betekenis en sommige trekken te weinig bestedingen uit de eigen gemeente. Van Dijk: "Toekomstige marktruimte kan beter ten goede komen aan levensvatbare concentraties elders in de regio." En die zijn er wel. Tussen het Marconiplein en de Keileweg in Kolpabad) en de villa's rond het Van Heutszpark. De wachtlijst van Kats Waalwijk voor Hoogstad telt geen autodealers of grootschalige detailhandel. Ze willen wel, ze hebben geregeld interesse kenbaar gemaakt, maar de gemeente Vlaardingen wil hun aanvragen niet honoreren. Dat Hoogstad simpelweg vol zit, is niet de enige reden om ze ook van een wachtlijst te weren. De gemeente stelt dat een strikt branchebeleid voor Hoogstad geboden is om de lokale winkelstructuur te garanderen, in het bijzonder in het stadshart van Vlaardingen. Het zou voor het stadshart niet goed zijn, als bijvoorbeeld een Blokker van het Veerplein naar Hoogstad kon verhuizen. Autodealers willen bij voorkeur dicht bij de rijksweg zitten. Voor deze categorie is in Vlaardingen geen goed alternatief voor handen, zegt het college. Ook voor grootschalige detailhandel (winkels van boven de 2000 vierkante meter) is de spoeling dun. Op oudere bedrijventerreinen als De Vergulde Hand en Groot-Vettenoord en op een relatief jong bedrijventerrein als 't Scheur is nog wel ruimte voor perifere detailhandelsvoorzieningen (PDV), maar niet voor grootschalige detailhandelsvoorzieningen (GDV). De gemeente Vlaardingen beijvert zich voor verbreding van de toegelaten branches op PDV-locaties, maar de provincie Zuid- Holland heeft slechts een uitzondering willen maken voor winkels die vloeren en tapijten verkopen. Vlaardingen zou best meer Hoogstadjes willen: "Wij zijn van mening dat er ruimte moet zijn voor kleinere locaties als Hoogstad en dat het lokale, provinciale en rijksbeleid erop gericht moet zijn de belangen van deze centra en de stadscentra te waarborgen." Hoe nobel dat ook klinkt van een stadsbestuur, het is nu precies de reden geweest waarom de rijksoverheid het aantal PDV- en GDV-locaties heeft beperkt, eerst in de Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening, gevolgd door de Nota Ruimte, en waarom de provincie een scherpere keuze wil maken uit de mogelijkheden. In een structuurvisie voor de detailhandel in Zuid-Holland, waarvan een concept is voorgelegd aan de gemeenten in het Regionaal Economisch Overleg (REO)- Rijnmond, staat niet alleen Hoogstad genoemd als plek waar geen detailhandel meer moet worden toegestaan. Gedeputeerde Asje van Dijk, onder wiens verantwoordelijkheid de concept-structuurvisie gemaakt is, overweegt eveneens een stop aan de Elektraweg in Maassluis, Rotterdam mag zich meer detailhandel vestigen. De Praxis en Leen Bakker doen het hier goed. Ook wordt uitbreiding van megastores aan de Stadionweg in Rotterdam-Zuid overwogen. Rotterdam heeft de provincie Zuid-Holland kennelijk al overtuigd van de behoefte aan nieuwe ruimte. Evenals Rotterdam kampt Capelle aan den IJssel met onvoldoende ruimte, beaamt Asje van Dijk. De Hoofdweg zit vol, er is geen leegstand van meubelzaken. De gedeputeerde denkt dat Capelle door herschikking nog enige ruimte kan winnen aan de Hoofdweg. Driekwart van de omzet komt hier van buiten de gemeente. Musis 370

Musis | 2006 | | pagina 370