Marjon Hooge Peter de Lange Het was een saai, grijs plein, het plein aan de Baamhoeve dat drie basisscholen en een kinderdagverblijf sinds jaar en dag met elkaar delen. Eigenlijk was het nauwelijks herkenbaar als schoolplein. Het lag er omdat scholen nu eenmaal een plein moeten hebben. De architect had geen schijn van moeite gedaan er ook maar enige inhoud aan te geven. Slechte herinneringen aan zijn eigen schooltijd? "Het zat vol putten en kuilen en het was verzakt. Het was een sombere bedoening, het oogde gewoon niet fris," zegt een vader, die bij de deur van basisschool De Dolfijn op zijn dochter wacht. Een moeder: "Het nodigde niet uit tot spelen. Moet je kijken hoe uitdagend het er nu uitziet. Het is wijds, modem en kleurig. De kinderen hebben er opeens plezier in om buiten te zijn." De vader: "Als ze uit school komen willen ze eerst naar de speeltjes. Pas daarna krijg je ze mee naar huis." avonds de lampjes branden. Er zijn duizenden lichtpuntjes in het plaveisel gestrooid. Stukjes glasvezel, geloof ik. Dat geeft een heel mooi effect. Daar heeft de architect goed over nagedacht. Dat grietje heeft goed werk geleverd." Met 'dat grietje' wordt Marjon Hoogendijk bedoeld. Geen architect, maar een Vlaardingse kunstenares. Je ziet haar gemakkelijk over het hoofd omdat ze nogal klein van stuk is, één meter achtenvijftig om precies te zijn. Maar ze maakt werk van formaat. Ruim drie jaar geleden vroeg de gemeente Vlaardingen haar een nieuwe inrichting te verzinnen voor het verpauperde schoolpleinencomplex in Holy-Noord. Door de ingewikkelde plattegrond van het plein werd het een opdracht die veel voorbereiding, inventiviteit en overleg vereiste. Het karwei werd pas afgelopen zomer voltooid en afgaande op de reacties in de buurt is iedereen blij met het resultaat. Alleen de bloembakken zijn nog kaal. Die worden dit najaar beplant. Bloemen en planten gaan zorgen voor een natuurlijke afscheiding tussen de verschillende delen van het plein. Als om het te bewijzen wordt op dat moment de schooldeur opengegooid en holt een kluit kleuters linea recta naar het klimrek. De moeder maakt een gebaar dat zoveel wil zeggen als: zie je wel? De vader zegt: "Het plein is op z'n mooist als 's De opdracht was een kolfje naar de hand van Marjon Hoogendijk. Ze houdt van monumentale kunst en maakt graag werk voor buiten, want ze is ervan overtuigd dat kunst zelfs de meest onooglijke buurt tot leven kan wekken. Voor het in Musis 376 Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2006 | | pagina 376