Aleida van H In 1263 moesten Aleida en haar Zeeuwse bondgenoten het verloren tegen een verbond van Hollanders en graaf Otto lh politieke rol leek hi Jeroen Rodenberg Welke precies de rol is geweest die Aleide, Aleidis of Aleida, de zuster van Willem II, Rooms-Koning en graaf van Holland in het 13de eeuwse Holland heeft gespeeld is nog altijd niet helemaal duidelijk. Het schenken van stadsrechten aan de nederzetting of het dorpje Schiedam was slechts één van haar officieel geregistreerde daden. In de Hollandse oorkonden komt zij op meerdere plaatsen voor. Ook zijn van haar oorkonden in het oud-Frans bekend en stipuleert Frits van Oostrom in zijn 'Maerlants wereld' dat Aleida, volgens Jacob van Maerlant, 'die scone', een hand heeft gehad in het dichten van 'Alexanders geesten', dat één van de vroegste grote dietsche literaire werken is. Drie van haar zonen treffen we voorts aan als aartsbisschop van Utrecht en bisschoppen van Metz en Cambrai. Aleida doet haar intrede in de geschiedenis van Holland in 1256, toen de graaf van Holland, Rooms-Koning Willem II, te Hoogwoud tijdens een strafexpeditie tegen de opstandige Friezen op dramatische wijze het leven verloor: zijn leger vooruitrijdend zakte de Rooms-Koning met paard en al door het ijs, waarna enkele boeren van de gelegenheid gebruik oom, Floris die om die reden als Floris de Voogd te boek staat. De Voogd bleek een al even grote drang voor avontuur en ridderlijkheid te hebben als zijn overleden broer. Deze drang werd hem na twee jaar voogdijschap fataal op een toernooi te Antwerpen.1 Wederom bleef de jonge Floris V alleen achter. Om een nieuwe voogd aan te stellen werd nu gekeken naar de zuster van de Rooms-Koning, Aleida van Henegouwen. De omstreeks 1230 geboren Aleida was door haar broer in 1246 uitgehuwelijkt aan Jan van Avesnes, de zoon van Bouchard van Avesnes en Margaretha van Vlaanderen. Door dit huwelijk werd Aleida betrokken in een politiek- dynastiek conflict tussen de geslachten Avesnes en Dampierre. De kern van het probleem was het huwelijk tussen Bouchard en Margaretha. Dit huwelijk zou ongeldig zijn geweest daar Bouchard een geestelijke wijding (subdiaken) had. De uit dit huwelijk geboren kinderen waren zodoende, wettelijk gezien, wel natuurlijk, maar niet legitiem. Na het overlijden van Bouchard hertrouwde Margaretha met Willem van Dampierre, waaruit Gwijde van Dampierre werd geboren. Dit huwelijk was wél legitiem en Gwijde maakte daarom in juridisch opzicht aanspraak op zowel de graafschappen Vlaanderen als Henegouwen. Jan van Avesnes heeft tot zijn dood in 1257 gevochten om de gehele erfenis van de Avesnes (Henegouwen én Vlaanderen) voor zichzelf en zijn nageslacht te bemachtigen, maar na een scheidsrechterlijke uitspraak van de Franse koning moest hij zich tevreden stellen met het mindere deel van de erfenis: na het overlijden van Margaretha zouden de Avesnes Henegouwen erven, de Dampierres Vlaanderen. Wat betreft nageslacht hoefde Jan zich overigens geen zorgen te maken, daar het huwelijk een zeer vruchtbare was. Aleida schonk tijdens haar verblijf op het Avesnes kasteel te Valencijns (het tegenwoordige Valenciennes) haar man niet minder dan zeven kinderen, opmerkelijk genoeg allen gezond!2 In 1258 werd Aleida dan door de politieke crisis rondom het bestuur en voogdijschap teruggeroepen naar Holland om voor haar neefje te zorgen, met in haar kielzog haar eigen kroost. Aleida was zich ervan bewust dat zij voor haar politiek bondgenootschappen moest aangaan met invloedrijke edelen: de middeleeuwen bleef een periode waarin de vrouw een onderschikte rol speelde. Zelfs een adellijke dame, en ze was zich hiervan goed bewust. In de eerste drie jaren van het voogdijschap liet zij zich bijstaan door hertog Hendrik III van Brabant. Dit medevoogdijschap had slechts weinig om het lijf omdat de Brabantse vorst zijn handen vol had aan maakten om de hulpeloze Willem van het leven te beroven. Nog geen vier jaar eerder was de jonge vorst als Rooms- Koning erkend door de gehele Duitse Rijksvorstenstand. Bij zijn overlijden liet Willem II een jong zoontje na: de twee jarige Floris V, die onder voogdij kwam van zijn gelijknamige binnenlandse besognes en hij liet daarom Aleida de vrije hand in Holland. Overigens viel zijn hertogdom na zijn overlijden in een politieke crisis, daar ook hij een minderjarige zoon, Jan, naliet. Na deze periode van medevoogdijschap voelde Aleida zich blijkbaar sterk genoeg om alleen haar taak uit te voeren. Musis 380

Musis | 2006 | | pagina 380