Stad noch land, de rafelige rand van Midden Delfland Het Nederlands Architectuur instituut in Rotterdam, behoort niet tot de musea die brede bevolkingsgroepen aanspreken. Het gros van de bezoekers - de klassen schoolkinderen daargelaten - geeft én een duidelijke reden op voor het bezoek en heeft binding met het arbeidsveld van het instituut. Beleidsmakers ziet men er zelden. En dat is jammer, aangezien het NAi zich alle mogelijk moeite geeft om de ontwikkelingen op het gebied van stedenbouw, planologie en architectuur nationaal en internationaal te volgen en daarin niet zelden het maatschappelijk geweten is, waar het lokale-, het provinciale- en landsbestuur maar al te gemakkelijk beslist tot ingrepen en uitbreidingen. In wezen zou regelmatig bezoek aan het NAi verplichte kost moeten zijn. Zeker als daar een tentoonstelling en symposium wordt georganiseerd dat pecies een zenuw raakt in de discussies in deze regio over uitbreiding en bestemmingen in het 'tussenland'. Met betrekking tot de toekomst van winkel centrum Hoogstad in Vlaardingen bijvoorbeeld. Of de vormgeving van de omgeving Polderwetering in Schiedam. De tentoonstelling 'Stad noch land' verdient ruime bekendheid. Hoewel...., de gelijknamige publicatie van NAi-uitgevers zal voor theoretici en plichtsgetrouwe planologen al wel een bron van inspiratie en deels herkenning zijn. Maar de vraag blijft of een uitgave als deze verder iets teweeg zal brengen. De politieke druk om de grenzen van het wenselijke en 385 Musis Zuidbuurt, Vlaardingen

Musis | 2006 | | pagina 385