v» ssen winkelsloodsen en hallen, waar men terecht kan voor /verken, paardrijles of een erotische massage ontordening tot teloorgang van het kost- en kwetsbare tussen gebied. De tentoonstelling geeft aan de hand van kaarten, tekeningen en foto's inzicht in de onvoorspelbaarheid van de ontwikkeling in deze tussengebieden. Mensen hebben behoefte tussen de mazen van het planologische net ruimte maken voor een activiteit, zoveel is duidelijk. Echter, met de Wet op de Ruimtelijke Ordening, de vele Rijksnota's en het woning- en volkshuisvestingsbeleid heeft de overheid juist mogelijkheid om de ruimtelijke claims van de maatschappij te sturen en te regelen. Maar vaak heerst er in dit tussenland een gedoogcultuur, kan het gebied nauwelijks aanspraak maken op de belangstelling van lokale bestuurders en worden aldus voorwaarden geschapen voor noch land- noch stedenschappen met enkele woningen tussen winkels, loodsen en hallen, waar men terecht kan voor tuinplanten, houten schommels, stalen kunstwerken, paardrijles of een erotische massage. Zoals Schiedam als Vlaardingen kennen dergelijke gebieden. In Schiedam horen de Polderwetering en Broekkade tot de landschapsrestanten, die noch bij de stad behoren, noch een functie kunnen hebben als agrarisch gebied, niet behoren tot het uitgesproken industriegebied maar tussen de landschapsresten ook vestigingsplaats zijn geworden voor nieuwe bedrijven. Hoe een dergelijk gebied verloren kan gaan bewijzen de oevers van de Schie tussen Schiedam en .VVSiWs. Overschie. In Vlaardingen daarentegen hoort de Zuidbuurt tot de aan het open landschap grenzende gebieden waarvoor extra zorg moet worden gevraagd. In Vlaardingen reikt het overgangsgebied tussen open land en stad zelfs tot bijna aan de oude binnenstadgrenzen langs de Maassluissedijk, Vergulde Hand en de Zuidbuurt. Het zijn gebieden die de lokale overheid in feite onbesproken laat, niet wetend wat ermee te doen. Daarom is het zo jammer dat het NAi in Rotterdam vooral museum is voor vakgenoten, studenten en scholieren. Terwijl de beleidsmakers in Schiedam en Vlaardingen er zoveel van op zouden kunnen steken. HVDS 387 Musis

Musis | 2006 | | pagina 387