dagelijkse dingen In Schiedam en de wereld Haar onderzoek naar functie, inhoud en materiaal vertaalt zich in ontwerpen die zowel vertrouwd als vervreemdend zijn. Vertrouwd omdat de functie meestal duidelijk is, maar vervreemdend omdat de gekozen vorm en materiaal meestal minder voor de hand liggen. Zoals bij Bath Boat (2005). Door een roeiboot met water te vullen ontstaat er een bad. In plaats van dobberen op het water, baad je in het water, maar de beleving blijft hetzelfde. Somers wil dingen maken die je wilt koesteren, maar die in het museum vooral een plaats innemen in het dagelijkse leven. "Mensen leven tussen de gebruiksvoorwerpen. Wat ik doe is mensen bewust maken van hun omgeving door daaraan met mijn ontwerpen iets toe te voegen. Het moet altijd bruikbaar zijn. En bij dit alles speelt het onderzoek naar de toepasbaarheid van de gekozen materialen, passende bij het ontwerpverhaal, misschien nog wel de belangrijkste rol." Dit voortdurende onderzoek naar materiaaltoepassingen in samenhang met het gekozen ontwerp lag overigens niet in de lijn van hetgeen Somers op de Eindhovense Design Academy leerde. "Op de afdeling Mens en Wonen was Gijs Bakker hoofddocent, en mede oprichter van het Nederlands platform Droog Design. Bij het ontwerpen legde hij, en een hele generatie ontwerpers met hem, de nadruk op het conceptuele, het ontwerpen naar een bepaald idee. Voor mijn eindexamenproject ben ik echter meer vanuit het materiaal gaan denken." Muffin, de muffinpoef ofwel haar eindexamenproject, vervaardigde ze van polyurethaan, ook wel bekend als 'pur', het materiaal waar doe-het-zelvers gaten en kieren mee dichten. "Door wat druppels (2-componenten) polyurethaanschuim in een half tonnetje te gieten, schuimt het materiaal op tot muffinpoef", legt Somers uit. "Voor het onderstel heb ik een harde variant schuim gebruikt en voor het zitgedeelte juist een zachte. Net als het deeg bij een muffin rees het de pan uit. Ik ben gefascineerd door de eigenschappen van een materiaal, het groeiproces en hoe je dat als ontwerper kan gebruiken. Soms terwijl de vorm van tevoren niet te bedenken is." Dit onderzoek naar samenwerking van materiaal en de ontwerper werkte Somers verder uit bij het Europees 389 Musis Bathboat 2005: Door in de Bathboat te baden wordt het gevoel opgeroepen van een dobbertocht op zee. Een kleine roeiboot is binnenstebuiten gekeerd en getransformeerd tot badkuip: een voertuig op het droge waarin je kunt wegdromen. Collectie Boijmans van Beuningen.

Musis | 2006 | | pagina 389