Wieki Somers Keramisch Werk Centrum (EKWC) in Den Bosch. Ze mocht er drie maanden aan het werk, het was haar eerste kennismaking met keramiek. "Het is geweldig daar, je hebt er alle mogelijkheden om het materiaal te ontdekken, er zijn dagelijks begeleiders aanwezig en voldoende faciliteiten, als ovens en machines." Somers maakte er een van haar bekendste ontwerpen, de Mattress Stone Bottle (2002). De vaas heeft het uiterlijk van een matras en wekt daarmee de indruk zacht en veerkrachtig te zijn. Het is echter gemaakt van keramiek en derhalve hard en breekbaar. "Ik vulde een ballon met gips en bond er een visnet omheen, waardoor de vorm een gewatteerd ruitjes effect kreeg. Daarvan maakte ik een gipsen mal, waarin het keramiek gegoten werd. Als finishing touch, om de zachte uitstraling te versterken, bracht ik transfers van bloemmatrassen aan op het keramiek." De matrasvaas heeft ook een deksel, die de vorm heeft van de bovenkant van een stootwil. "Die zag ik hier aan de overkant van de straat, bij de boten in de Nieuwe Haven. Deze stootwillen stonden ook model voor een serie porseleinen lampen, de Goldshining Buffer Lamps. De lampen hebben de vorm van een doormidden gesneden stootwil en zijn van binnen goud gelusterd. Als je de lamp aanzet, geeft hij licht als de avondzon. Ze worden vervaardigd in China en verkocht via Pol's Potten." Hoe inventief haar ontwerpen zijn, blijkt ook uit het resultaat Come Clean voor het project Dutch Souvenirs geïnitieerd door het EKWC in 2003. "We ontwierpen 3 zeepjes die de contrasten en ontwikkelingen van Nederland weergeven. Eén zeepje vertelt over de economische groei. Het is een boertje, gemaakt van transparante zeep met daarin een Delftsblauwe keramieken kern. Tijdens het gebruik verdwijnt het boertje. Wat overblijft is de porseleinen zakenman. Bij het boertje behoort ook een uit zeep vervaardigd grachtenpand. Met elkaar lijken de voorwerpen op de souvenirs die bij honderdduizenden op toeristische plaatsen te koop zijn. Wanneer het grachtenpand is opgebruikt, verschijnt er een Vinexwoning." Spraakmakend is ook Somers' High Tea Pot, de theepot in de vorm van een zwijnenschedel. "De theepot is gemaakt van bone China, een porselein waar echt bot in verwerkt zit, en heeft een rattenvachtje als theemuts. Ik ontwierp het in opdracht van het Nationaal keramische museum Het Princessehof. De opdracht was een decadent tafelstuk ontwerpen. Daar waar leed en lust, smakelijk en onsmakelijk bijna niet meer te onderscheiden zijn, vond ik de definitie van decadent." Voor dit ontwerp bestudeerde Somers recepten van de Musis 390 Doorschijnende toeristische zeepjes. Het boertje verbergt een handelsman, het grachtenhuis een vinexwoning, zeep en porselein.

Musis | 2006 | | pagina 390