dan dat. Ondanks dat geringe formaat maakte het museum met deze keuze uit de historische collectie een verzorgde en bovenal veelbelovende entree. Blijft het museum voor tentoonstellingen van het historisch erfgoed gebruik maken van deze ruimte, dan verdient het wel aanbeveling om de etalage van Schiedamse makelaars en hypotheekverstrekkers in de stadswinkel elders onder te brengen. De ruimte - zoveel - maakt het museum wel duidelijk - kan voor betere doeleinden worden benut. Het Gemeentearchief nam op de gangen van het archief en de ontvangst- en vergaderruimte het thema 'Geloof' tot onderwerp. Het archief had het daarmee in zoverre gemakkelijk dat Schiedam zich mag beroepen op een echte, eigen stadsheilige, een traditie kent als eindpunt van pelgrimage, in 1948 een graf opende met wat later delen van het gebeente van de heilige zouden blijken te zijn en een overdaad aan prenten en stukken bezit, die betrekking hebben op het rijke roomsche leven binnen en (voor een klein gedeelte) buiten deze gemeente. Centraal in deze laatste tentoonstelling stond het werk van de glazeniers, ontwerpers en keramisten André en Frits Henderickx. Beiden werkten samen in hun atelier aan de Oude Sluis en zijn verantwoordelijk voor een in omvang nauwelijks meer te bepalen oeuvre aan religieuze kunst. Ook in hun oeuvre dat grofweg eindigt in de jaren tachtig, neemt Liduina zo'n belangrijke plaats in, dat het er in zekere zin op lijkt dat de naoorlogse jaren waarin de Liduinaverering in Schiedam nog van grote betekenis was, zich op een andere planeet hebben voltrokken. Temidden van het geweld van rock and roll, de Hongaarse opstand.de crisis rond het Suezkanaal en de Greet Hofmans affaire leek Schiedam voort te leven in een verstilde wereld, waar de doorligwonden van de maagd van Schiedam nog immer zoet als rozen geurden al kropen er wormen uit ter dikte van een pink zoals haar biechtvader aan de auteur van de eerste levensbeschrijving uit 1436 had gemeld. Hoe omvangrijk ook, het oeuvre van de gebroeders Henderickx omvat meer dan alleen het clericale werk 393 Musis

Musis | 2006 | | pagina 393