Seizoenen van Kethel Er is deze zomer een prachtig boek uitgegeven over Kethel, het oude plattelandsdorp waaromheen Schiedam-Noord zich heeft ontwikkeld. Het boek kan een dichtbundel worden genoemd, want het is opgebouwd uit sonnetten van Dik Bouwmeester en poëtische foto's van Adri Reijnhout. Het hele jaar door zijn de dichter en de fotograaf bezig geweest beelden te verzamelen. Ze laten Kethel, en de directe omgeving zien als een historisch dorp omringd door tuinen, parken en weiden. Het dorp wordt bezongen in sonnetten in een taal die ons terugvoert naar de 19e eeuw; een periode die ook in de bebouwing van het dorp rijk is vertegenwoordigd. De gedichten verwijzen vaak naar het verleden en naar dat wat verloren is gegaan, maar beschrijven ook de natuur, het landschap en de met zorg gemaakte details van de oude gebouwen. Van de omringende nieuwbouw wordt het nieuwe Sveaparken, waarvan Adri Reijnhout de geestelijke vader is, uitgebreid getoond. Van alle uitbreidingsgebieden sluit deze wijk goed aan bij de landelijke omgeving, door zijn kleinschaligheid, ambachtelijke bouwwijze en groene karakter. Hierdoor passen de vele foto's van Sveaparken ook goed in dit boek Bij de foto's wordt vrijwel nergens de confrontatie tussen het nieuwe en het oude, tussen hoge flats en oude straatjes, zichtbaar. Het levert een prachtig boek op waarbij je kan wegdromen en je in een andere wereld wanen. Niet de wereld van efficiëntie, productie, verkeer en verandering en niet de wereld van grote steden, met havens en raffinaderijen. Toch ligt dit dorp midden in deze wereld, schijnbaar als een enclave uit het verleden, geïsoleerd en afgezonderd. Kethel is ontstaan in de middeleeuwen op een kruispunt van wegen in de polders tussen Schiedam, Vlaardingen en Delft. Eeuwenlang heeft het in dit agrarische gebied de functie vervuld van centrum voor de ambachten, de handel, het geloof en het bestuur. De kerk, het ambachtshuis, de herberg, de boerderijen en de vele huizen bewoond door bakkers, kuipers, smeden, schilders, timmerlieden en molenmakers vormden dit dorp. Veel van deze gebouwen zijn er nog terug te vinden; nu voor een groot deel gebruikt als woonhuis. Maar gelukkig zijn er ook nu nog bedrijfjes zoals de fietsenmaker, de kapper en de kadowinkel. Het dorp lag vroeger niet geïsoleerd midden in de polders, 397 Musis

Musis | 2006 | | pagina 397