Postzegelhandel Java Van een oude klant hoorde ik laatst dat mijn vader op zaterdagavonden veilingen organiseerde. Dat kan heel goed, zo 'n soort man was hij wel. Hij had alles voor de postzegels over. En voor de klanten Een in onbruik geraakte gewoonte. Ik probeer nog wel er belangstelling voor te wekken bij de jeugd, bijvoorbeeld als hier een opa met zijn kleinzoon komt. Zo'n kind stop ik vol met spulletjes. Ik geef een cd-rommetje mee over postzegels verzamelen, om thuis op de computer te bekijken. Ik heb ook wel op scholen zakjes zegels uitgedeeld. Maar de jeugd loopt er niet warm voor." Hoe dat komt, tja. "Wat zeker een rol speelt is dat door het fax en emailverkeer de postzegel meer en meer uit beeld verdwijnt. Maar het exotische is er natuurlijk al een hele tijd af. Vroeger was verzamelen een avontuur. Je ging met hoge verwachtingen naar een ruilbeurs. Je moet rekenen: voor veel mensen was de wereld niet veel groter dan de huiskamer. Een postzegel uit Ceylon was een enorm bezit. Ceylon, je wist niet eens waar het lag, je moest het opzoeken in de atlas. Op postzegels zag je dingen die je nooit eerder had gezien. Fruit dat je niet kende, bloemen die je niet kende. Dingen die tegenwoordig voor een habbekrats bij de supermarkt liggen. Mannen zaten door een loep Surinaamse postzegels met blote vrouwen erop te bestuderen. Voor jong en oud was de postzegel een manier om de wereld te ontdekken. Dat is radicaal veranderd. Een land als Iran heeft niks geheimzinnigs meer. De mensen uit Iran lopen hier gewoon over straat." De hedendaagse verzamelaar wordt dan ook niet langer gestuurd door nieuwsgierigheid naar verre landen en vreemde volken. Hij richt zich op thema's. De een spaart alleen postzegels met fietsers erop, een ander beperkt zich tot afbeeldingen van beroemde schilderijen of is uitsluitend op zoek naar zegels met schepen of gelauwerde schrijvers. Ontbrekende stukken worden niet langer gevonden in de beduimelde ruilalbums van andere verzamelaars, maar kunnen gewoon worden besteld bij de handel of op internet. Rinie Post: "Wat je de laatste tijd veel ziet, is verzamelaars die alleen zegels met bepaalde poststempels sparen. Liefst oude stempels uit kleine dorpen. Zulke zegels kunnen best nog wel wat opleveren." Postzegelhandel Java is van meet af aan gespecialiseerd in Nederland en West-Europa. In de winkel, jaren geleden verhuisd naar nummer 297 nadat het oude pandje was afgebroken, hangt nog steeds dat schatgraverssfeertje dat de liefhebber altijd zo aansprak. In de vitrines liggen in klemstroken koninginnekopjes die aan je eigen collectie nog ontbreken, tegen de muur staan stockboeken waarin je misschien wel die ene Franse postzegel uit 1968 zou kunnen vinden. Anders zien die gloednieuwe albums in hun cellofaan er wel begerenswaardig uit. En is wat je zoekt niet voorradig, dan noteert Rinie Post met de hand de bestelling in een ouderwets opschrijfboek. Aan een website is zij nooit begonnen. De winkel heeft ook geen pinautomaat. Verzamelaars zijn nog steeds de core business van Java, maar soms lopen er ook klanten binnen die alleen maar postzegels willen, maakt niet uit wat er op staat. Zo bestelde de Rotterdamse ontwerper Richard Hutten een tijdje geleden twintig kilo afgeweekte zegels. Hij moest voor TPG Post een aantal schalen maken en wilde de zegels gebruiken als decoratiemateriaal. Omgerekend ging het om 350.000 post zegels. Rinie Post: "Zegels zonder waarde, uiteraard. Om hem van dienst te kunnen zijn kocht ik van een collega veertig kilo onafgeweekte zegels. Het was een enorme partij. Hij zat verpakt in dozen die aan een kerk waren geschonken. Met een ploegje vaste klanten ben ik de hele zomer bezig geweest die zegels af te weken en te drogen. Het was echt monnikenwerk." Anders dan haar moeder, die periodiek de groothandel in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky bezocht met een paar duizend gulden op zak, gaat Rinie Post nooit naar veilingen om haar handelsvoorraad aan te vullen. Ze krijgt genoeg materiaal aangeboden, zegt ze, bijvoorbeeld van kinderen die de verzameling van hun vader kwijt willen. "Of mensen vinden op zolder een paar albums en denken dan dat ze een enorme schat hebben ontdekt. Als je er dan een paar tientjes voor biedt kijken ze je aan alsof je een oplichter bent. Want oude zegels zijn in hun ogen per definitie veel geld waard. Dat misverstand is onuitroeibaar." Brengt de handel nog genoeg op om van te kunnen bestaan? Wie de winkel betreedt, krijgt de indruk van niet: het voorste gedeelte is ingeruimd als showroom voor Rinies dochter Pien, die er schilderijtjes en handgemaakte serviezen verkoopt. De postzegels lijken nog maar bijzaak. De eigenaresse: "Ik kan er nog van leven, maar daarmee is alles gezegd. Ik doe het ook meer voor de aardigheid. Essentieel voor mij is het contact met de klanten. Behalve winkel, ben ik ook inloopadres. Klanten die net naar de dokter zijn geweest, komen even bij mij aan om de uitslag te vertellen. Ik sta ook niet meer perma nent in de winkel. Als ik even geen zin heb doe ik de zaak op slot. Toen mijn man nog leefde ben ik op een stille zaterdagmiddag de stad in gelopen voor een concert. Guus zat boven in de Da Vinci Code. Ik riep dat ik wegging en of hij op de winkel wilde passen. Toen ik na een paar uur terugkwam was de winkeldeur niet op slot en zat Guus nog boven. Mijn eerste gedachte was: zou er veel weg wezen? Op de toonbank lag een briefje van een vaste klant. 'Ik heb heel lang gewacht en toen maar zelf opgezocht wat ik wilde hebben, ik heb die en die zegels meegenomen, hier is twintig euro, als het niet genoeg is hoor ik het wel'. Ik dacht: dat is eens maar nooit meer." Postzegelhandel Java is open op woensdag, donderdag en vrijdag en om de week ook op zaterdag. Soms wordt er met het oog op de temperatuur van de vaste openingstijden afgeweken. Rinie Post: "Als het boven de 25 graden is kun je beter eerst even bellen, want dan ben ik meestal weg. Dan is het veel te warm om postzegels beet te houden. Alles gaat kleven en plakken." 27 Musis

Musis | 2007 | | pagina 27