Nieuw leven voor Ben Maandag Het is een kale bedoening in het kleine kerkgebouw van de oud-katholieke kerk aan de Dam in Schiedam. De kerkbanken zijn uit het interieur verwijderd, alle losse onderdelen hebben een veilig heenkomen gevonden in gebouw Paulus, waar de kerkdiensten zolang zullen worden voortgezet. Het is een tamelijk desolaat gezicht, zo'n oude, onttakelde kerk. Pas dan zie je hoe kwetsbaar zo'n oud gebouw is. Hier en daar liggen rollen vloerbedekking, die net van de houten vloer is gerold. De algehele ontruiming van het gebouw is nodig, omdat de kerk een grondige opknapbeurt ondergaat. Architect Peter van Velzen loopt bedachtzaam door de kale kerk. Zijn voetstappen op de houten planken weergalmen hol tegen de muren. "Daar zijn we dus nu nog over bezig," zegt hij, naar de kale planken onder zijn voeten wijzend. "Moet de vloer ook nog vervangen worden of niet? Het lijkt erop dat de oorspronkelijke vloer er nog steeds in ligt." Zijn ogen tasten met geoefende kennersblik de houten planken af. "Hij ziet er nog goed uit. Je kunt zien dat er daar aan de zijkant een deel is vernieuwd." Inderdaad: langs een deel van de zijkant zijn andere planken gebruikt. Een deel van de vloer is daar ooit weggezaagd en weer opgevuld met nieuwe planken. Het kleurverschil verraadt de ingreep. "Hetzelfde zie je aan de andere kant," zegt hij en wijst op een soortgelijk litteken in het houtwerk. Voor Peter van Velzen, verbonden aan het door hemzelf opgerichte architectenbureau Restauro in het kleine plaatsje Den Hoorn bij Delft, heeft het intieme kerkgebouw aan de Dam weinig geheimen meer. Hoe de vloer eruit zou zien was nog even een verrassing, maar dat kwam omdat je de vloerbedekking onmogelijk kunt weghalen wanneer de kerkbanken nog streng in het gelid staan. Maar nu die bedekking weg is, geeft ook de houten vloer gemakkelijk zijn geheimen prijs. "We zijn eigenlijk al sinds 2003 met deze kerk bezig," zegt Van Velzen. "Restauratieprojecten lopen nu eenmaal altijd erg lang. Dat komt omdat de gedachtevorming doorgaans de tijd nodig heeft. Aanvankelijk was er sprake van een onderhoudsplan voor tien jaar, maar dat is inmiddels nogal uitgegroeid. Het gaat nu om werkzaamheden die je maar eens in de honderd jaar doet." Musis 28 De Oud-Katholieke Kerk aan de Dam, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 28