taal bezit, maar zeker niet zonder zorgen Laan, het Willemshof en Boomgaardstraat kan alleen worden gezegd dat de vroegere achterbuurten van de binnenstad onder de regie van ex-wethouder Cor Bolmers cs ook achter buurten gebleven zijn. Aan de gedrevenheid van Reijnhout is het te danken dat de met de nieuwbouw aan onder andere de Nieuwe Haven, Rustenburg en de Westerkade opnieuw kwaliteit aan het stedelijk aanzien is toegevoegd. En hetzelfde geld voor de Hollandiahof, Schiehart en de Honnerlage Gretelaan waaraan met metrostations zelfs enkele nationale aandachttrekkers op het gebied van stads- en stations architectuur zijn toegevoegd. Uitdagingen zijn er inmiddels te over. De stadsvernieuwing in Nieuwland, waarin Woonplus een ruim aandeel heeft, toont allure. Gegrondvest op een even interessante als geïnspireerde verkaveling was de wijk in de verschillende uitvoeringsstadia tussen 1955 en 1980 bijna ten onder gegaan in uniformiteit. Incidentele verbeteringsplannen met achter trespa verborgen galerijen en aangeplakte liftschachten leken de matige kwaliteit te onderstrepen. Slechts met ingrijpende vernieuwingen die voorbij gingen aan het oorspronkelijk karakter van de wijk konden Nieuwland er weer bovenop helpen. Het stadsvernieuwingsproject Nieuwland is nog lang niet voltooid. Daar valt nog heel wat te doen en hetzelfde geldt voor het gebied aan weerszijde van de Buitenhaven en de opnieuw te structureren delen van de Gorzen en het oosten en westen van de stad. Stadsdelen waarin Haan meer dan voldoende ruimte wordt geboden om zijn bestuurlijke ambities tot uitdrukking te brengen. Het monumentenbeleid is - hoezeer kleurrijke brochures dit ook tegen lijken te spreken - slechts onderdeel van het totale beleid op het gebied van stedenbouw en architectuur. Maar ook in dat opzicht is de portefeuille meer dan gevuld. Yorick Haan realiseert zich dat er in de komende jaren heel wat moet gebeuren en dat hij de zorg zal krijgen voor een aantal monumenten waarvoor niet één, twee, drie een functie voorhanden is. Het Wennekerpand stelt nog de minste eisen. Haan: "De discussie over het al dan niet realiseren van het Glasmuseum, heeft er in ieder geval voor gezorgd dat het Wennekerpand in het brandpunt van de belangstelling is gekomen. Voor iedereen is wel duidelijk dat invulling met een aantal culturele voorzieningen ieders voorkeur heeft. De vraag is nu wat erin zal worden ondergebracht en of het gebouw geschikt te maken is voor het onderbrengen van bijvoorbeeld het Filmhuis, ateliers en mogelijk ook de artotheek. Heel anders ligt het natuurlijk met de vroegere Monopole. Het Filmhuis had graag de beschikking gehad over het vroegere theater en daar is ook heel serieus naar gekeken. Alleen kun je vanuit de functie van filmhuis - eventueel gecombineerd met het jeugd theater - nooit tot een sluitende exploitatie komen. Nu gaat het er niet om dat de investeringen die nodig zijn om het gebouw 5 Musis Stadstimmerwerf, Korte Haven

Musis | 2007 | | pagina 5