Zonde Nog steeds wordt het opheffen van de Culturele Raad en de Commissie voor Beeldende Kunst in Vlaardingen door vele kunstenaars als een wonde plek gevoeld. De Stichting Mareado probeert de pijn te verzachten. Goedbedoeld, verzucht Peter de Lange. Het is nog te vroeg om te spreken van een Schiedamse culturele lente onder het nieuwe stadsbestuur, vindt ook cultuurambtenaar Michelle Mandos. Maar de vorst is uit de grond. Hans van der Sloot. Een collectief werden vijf jonge ontwerpers pas toen zij tezamen een (tijdelijke) werkruimte kregen in de Stadstimmerwerf aan de Korte Haven in Schiedam. Inmiddels zint de stad op mogelijkheden om de groep als geheel voor Schiedam te behouden. De HoogstraatMaker(s) die de Hoogstraat in Vlaardingen gedurende drie aaneengesloten jaren als kunstproject onder de aandacht hielden, hoeven geen applaus. Waardering is voldoende. Te beginnen met een tentoonstelling over dit spraakmakende project in het Vlaardings Museum. Esther Didden kijkt erop terug. Daar gaat 'ie, was de kreet waarmee Vlaardingen gedurende generaties van scheepsbouwers de loggers van stapel liet lopen. Daar komt 'ie zou een logisch vervolg zijn vanuit het perspectief van de kijkers aan de overkant van het Buizengat. Want het gebeurde meer dan eens dat een logger zich bij stapelloop in de wal tegenover de werf boorde. Een mooie tentoonstelling in het Vlaardings Museum. De Stichting Azhar wil meer activiteiten waarin Nederlanders en Marokkanen elkaar treffen. Deelnemen aan het sociale leven biedt meer perspectieven dan het koffiehuis is de mening van Hassan Aissati. Kor Kegel Pand Paulus gaat zeer vreemd, is de titel van een expositie waarvoor kunstenaars de banken van de tijdelijk in Paulus ondergebrachte Oud-katholieke kerk met een cirkelzaag te lijf gingen. Heel vreemd inderdaad, maar met verbluffend resultaat. Kor Kegel. Musis heeft iets goed te maken, na het achtervolgende echec van zowel Jan des Bouvries Arsenaal als het Glasmuseum aan de Vijgensteeg. Vooropgesteld natuurlijk dat - naar overtuiging van de redactie - de invloed van een medium op het al dan niet welslagen van een museum of een beleidsplan niet verder gaat dan het aandragen en analyseren van feiten en argumenten. Maar, op basis daarvan concludeerde Musis - al tijdens de dagen van bestuurlijke euforie waarin achtereenvolgens Des Bouvrie en Cees van Olst als redders van het toeristisch Schiedam werden bejubeld - dat zowel het Arsenaal als het Glasmuseum op twijfelachtige aannames waren gebaseerd. Musis was gek natuurlijk en het papier waarop het gedrukt werd niet waard om door het toilet te worden gespoeld. Maar even zo vrolijk had Musis het bij het rechte eind. En zit Schiedam nu opgescheept met een fabriekspand waarvoor de wildste plannen bestonden, maar inlossing onmogelijk bleek. Waarmee Schiedam echter ook mag rekenen - en daarop vestigt deze uitgave nadrukkelijk de aandacht als goedmaker voor het redactionele pessimisme van weleer - is een groep jonge ontwerpers die hard aan de weg timmeren. In Schiedam - voor de Schiedammer althans - trekken ze nauwelijks de aandacht. Op het internationale podium echter des te meer. Ze zijn aanwezig op belangrijke manifestaties van Milaan tot Japan. Drie van de zes zijn vertegenwoordigd in de vaste collecties van belangrijke Europese en Nederlandse musea. Twee hunner worden tot de grote talenten van het Nederlands ontwerpen gerekend en zowel de New York Times als de Franse Figaro pakten paginagroot uit over de ontwerpers uit Schiedam. Stel dat op basis van hun aanwezigheid een plan voor het Wennekerpand wordt ontwikkeld. Ongeveer zoals Amersfoort z'n Erdalfabriek als kunstencentrum in een dure woonwijk heeft, Groningen in de Puddingfabriek achter het Centraal Station een nieuw cultureel hart heeft gevonden en Rotterdam onder de naam KV25 een transformatorstation heeft herschapen in een ontwerperscentrum van betekenis, waaraan kortgeleden de Mullerloodsen aan de Marconiweg werden toegevoegd. Het zijn maar een paar voorbeelden uit een inmiddels lange lijst van inspirerend gebruik van oude fabrieksgebouwen. En voor wie aanschouwelijk onderwijs zoekt; KV25 en de Watertoren in Rotterdam zijn per tram gemakkelijk bereikbaar, de Gist en Spiritusfabriek ligt in Delft pal naast het spoor en de Mullerloodsen staan nog geen driehonderd meter voorbij de stadsgrens aan de Merwedehavens. Zonde als daar niet even naar wordt gekeken, denkend over wat binnen het Wennekerpand met een beetje fantasie allemaal niet mogelijk zou zijn. Op de Omslag, Charbon chair, Bertjan Pot 39 Musis Musis heeft een ander e-mail adres: redactie@musis.info MUSIS februari 2007, jaargang 13, no. 2 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Kor Kegel, Laurens Priester, Wim Schelberg. Jack Tsang Voorzitter: Hans Klop. Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, telefoon 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave of per e-mail en storting van (minimaal) 30 - (jaarabonnement 2007) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en fotobewerking: DTPiet Schiedam Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 39