Mareado Geen onafhankelijk instituut meer dat de kwaliteit in de gaten houdt, groeiende concurrentie binnen de eigen gelederen en een wethouder die van goede wil is maar bij gebrek aan kennis beslissingen overlaat aan een bureau of zijn ambtenaren: alles bij elkaar ziet de situatie er weinig rooskleurig uit. Hoe nu verder? Tanja Boxman windt er geen doekjes om. "Van mij mag de kunstcommissie terugkeren. Graag! Ons is nooit goed uitgelegd waarom die naar huis is gestuurd. Ik weet ook wel dat je als kunstenaar bij zo'n commissie maar toevallig in het kannetje moet vallen, maar wat je er verder ook voor kritiek op hebt, ze hadden wél verstand van zaken en wat er gebeurde was transparant." Van der Klugt: "Zo zie jij het als privé persoon. Als we hier maar niet gaan roepen dat Mareado de commissie terug wil. Veel mensen zijn daar faliekant op tegen. Het was bovendien geen specifiek Vlaardings idee de commissie op te heffen. Toenmalig staatssecretaris Rik van der Ploeg had een beleid uitgezet dat kunstenaars moesten leren zichzelf te bedruipen. Dat hield in dat ze minder afhankelijk mochten zijn van de overheid." De gemeente is blij met ons. Wij nemen hen heel veel werk uit handen. Zelf is de gemeente heel wat minder transparant Bovendien zijn er ook positieve dingen te melden, meent de voorzitter: "Het ziet er naar uit dat er een kunstenaarssociëteit gaat komen. Het is de bedoeling dat we vier a vijf keer per jaar in het Hollandiagebouw een lezing gaan organiseren. Tegelijk creëren we een ontmoetingsplek voor kunstenaars." Mareado doet zijn best, maar wie behalve de gemeente Vlaardingen stelt de activiteiten van de stichting op prijs? We vragen het een paar willekeurige kunstenaars. De antwoorden lopen uiteen van afwijzend tot gematigd positief. Tevens komt naar voren dat het verdwijnen van de Commissie voor Beeldende Kunst wordt ervaren als een groot gemis. Fotograaf Eric van Straaten, mede-oprichter van het oorspronkelijke reisbureau Mareado: "Er kan nog steeds een hoop in Vlaardingen op cultureel gebied. Maar de nadruk is wel op community art komen te liggen. Als je daar niks mee hebt, kom je moeilijk aan de bak. Maak je alleen autonoom werk, dan kun je het schudden. Je moet maatschappelijk engagement tonen, anders wordt het knap lastig. Ik denk niet dat ik veel kans maak op een subsidie als ik voorstel om een tentoonstelling van mijn eigen autonome werk te houden." Toen de kunstcommissie er nog was, lag dat duidelijk anders, volgens Van Straaten. Er zat meer lijn in het beleid. "De kwaliteit die zo'n commissie inbrengt, is er niet meer. De commissie had verstand van kunst, die wist ook vaak uit ervaring waar het geld vandaan gehaald moest worden als er iets moest worden georganiseerd. De commissie was iniator en bewaker van de kwaliteit tegelijk. Er is nu niemand meer die structureel daar naar kijkt. Hap-snap deskundigen erbij halen, zoals de afgelopen periode is gebeurd, blijkt niet te werken. Het naar huis sturen van de commissie is zonder meer een verlies op het gebied van kwaliteitscontrole." Over de activiteiten van Mareado merkt Van Straaten op: "Wat moet ik zeggen? Ik heb voorlopig mijn twijfels. De eerste deelname aan het Loggerfestival stelde niet veel voor, de tweede keer was al een stuk beter. Misschien wordt wat ze doen in de toekomst nóg beter? Het is in ieder geval een goedwillend stel mensen. Ze doen alles vrijwillig én gratis. Ze verdienen lof om hun inzet." Maar met de inzet van alleen een club goedwillende mensen is de Vlaardingse kunst onvoldoende geholpen, zegt Van Straaten ook. Er moet ook zoiets zijn als een culturele infrastructuur die de muze in contact brengt met het publiek. "Neem het gebruik van de tentoonstellingsruimte in het Hollandiagebouw. Dat is na het vertrek van de commissie ingedut. Bij gods gratie mag er één keer per jaar een groepstentoonstelling worden gehouden. Je zou in opstand moeten komen en die ruimte gewoon opeisen!" Sieradenkunstenaar Eric Hulsman vindt Mareado maar slappe hap. Aan verbetering van het Vlaardingse kunstklimaat heeft de stichting volgens hem tot nu toe weinig of niets bijgedragen. Communicatie met de achterban is er nauwelijks. "Het is een ondemocratische club. Het bestuur schrijft een project uit en daar kun je op reageren. Reageer je niet, ook goed. Er gaat geen werkelijke betrokkenheid uit van Mareado. Pas twee jaar na de oprichting zijn we bijeengeroepen voor een vergadering en konden we ons zegje doen." Mareado heeft de fout gemaakt van start te gaan zonder de nadrukkelijke steun van de Vlaardingse kunstwereld, meent Hulsman. "Op de oprichtingsvergadering waren vijftien, zestien mensen aanwezig, het aftredende bestuur inbegrepen. Er werden geen nieuwe kandidaten voorgedragen, het ging gewoon van: zijn er mensen in de zaal die in het bestuur willen?" Dat resulteerde volgens Hulsman in een weinig deskundig gezelschap. "Ze laten tienduizenden euro's subsidie liggen alleen omdat ze de wegen niet kennen. Ze zeggen dat ze zich inspannen voor de beroepskunstenaars, maar ze halen mensen de Open Ateliers binnen die op z'n best ergens een schildercursusje hebben gevolgd. Aan kwaliteitstoetsing van ingediende plannen doen ze niet. Daar zouden ze mensen met verstand van zaken voor moeten inhuren. Maar dat doen ze niet, want dan staan ze zelf in hun hemd als amateurs. Wat mij betreft is het tijd voor een grote schoonmaak. Hup, de bezem erdoor." Beeldend kunstenaar en theatermaker Hans Rikken is milder in zijn oordeel, maar ook hij gelooft niet dat Mareado veel tot stand zal brengen. "Mareado wordt geleid door positief ingestelde mensen, dus daar kan je niks negatiefs over zeggen. Het probleem met zulke initiatieven is alleen dat ze enkel kans van slagen hebben als er ook aan andere voorwaarden wordt voldaan. In Vlaardingen ontbreken belangrijke basisvoorzieningen. Er is geen behoorlijke ruimte voor de podiumkunsten, er is geen echte expositieruimte voor beeldende kunst en de overheid trekt zijn handen overal vanaf. Je kunt wel ideeën opperen, maar wie is dan je gespreks partner, je tegenstander?" "Er was veel kritiek op de Culturele Raad en de Commissie voor Beeldende Kunst, maar al met al waren ze zo slecht nog niet. Hun doen en laten was helder en transparant. Er zaten mensen in van buiten Vlaardingen, zo werden Vlaardingse onderonsjes doorbroken. Dat heeft het Vlaardingse kunstklimaat goed vooruit geholpen. We waren een voorbeeld voor de hele provincie. Sinds die organen zijn opgeheven is Vlaardingen een naar binnen gekeerd stadje geworden. Dat is funest voor de Musis 42

Musis | 2007 | | pagina 42