en/of initiatieven in de sfeer van de creatieve economie. Nederland kent inmiddels verschillende meer of minder indrukwekkende voorbeelden, te beginnen natuurlijk met de Van Nellefabriek en de Westergasfabriek in respectievelijk Rotter- en Amsterdam. Maar ook op kleiner formaat zijn er smakelijke voorbeelden te over. De Verkadefabriek in 's Hertogenbosch bijvoorbeeld, de Watertoren en 25KV (onder andere) in Rotterdam, de Witte Dame in Eindhoven en de Erdalfabriek in Amersfoort. Groningen noemt de oude Puddingfabriek vlak achter het Centraal Station trots het nieuwe creatieve hart van de stad. In de oude fabriek van A.J.P. Polak werken zo'n dertig kleine ondernemers en organisaties op het gebied van (nieuwe) media, kunst en architectuur. In de fabriek is ook een theater (De Pudding) ondergebracht dat plaats biedt aan zo'n 350 toeschouwers. Delft heeft inmiddels enkele tientallen kunstenaars, ontwerpers, architecten en nieuwe media onderdak geboden in de vroegere Gist en Spiritusfabriek. Hiervoor vraagt de gemeente een alleszins aanvaardbare vergoeding van 50 tot 100 per vierkante meter per jaar. En op de grens van Rotterdam en Schiedam staat eveneens een sprekend voorbeeld van herbestemming van oud fabrieksgoed in de vroegere Muller-loodsen. Hier wordt tussen de Eerste en Tweede Merwedehaven voorzien in een vijftiental goed geoutilleerde en ruime werkplaatsen voor industrieel- en ruimtelijk ontwerpers. De deur staat er dagelijks open. Knitted lamps, Bertjan Pot It's my Party, Bertjan Pot, Sebastiaan Straatsma, Wieki Somers

Musis | 2007 | | pagina 51