Ha, die Jan Hans van der Sloot Gelukkig voor de gemeente Schiedam is Jan des Bouvrie eindelijk met een serieus voorstel gekomen om de Korenbeurs alsnog tot dat nationale succes te maken, dat hij de stad indertijd al beloofde met de vestiging van zijn meubelzaak. De stroom van even koopkrachtige als kooplustige toeristen waarvoor Schiedam reeds de aanschaf van zes extra fluiterboten overwoog, de arrangementen die met de Holland Amerika Lijn en KLM reeds waren besproken, de extra treinen tussen Keukenhof en het station Schiedam-Centraal, vanuit welke verwachting ook de gehate naam 'Schiedam- Rotterdam-West' werd verwijderd, ze bleven uit. Maar vanzelfsprekend leefde de vurige wens voort om deze smalle gemeente op te stoten in de vaart der volkeren. Precies zoals de grootmeester van het Hollandse doorsnee interieur met zoveel verve had gewezen. De vraagprijs van zeven ton die hij op tafel legt bij een eventuele terugkoop van zijn dependance van het toch zo succesvolle Arsenaal, is slechts een schijntje gerekend naar de betekenis die Des Bouvrie voor Schiedam heeft gehad. Hem nu afrekenen op de absolute WOZ-waarde van het onroerend goed tekent de kleinheid van geest van zijn critici. Zonder hem immers geen vernieuwd Stedelijk Museum zoals hij - zonder een spoor van bescheidenheid - op de televisie voor waarheid verklaarde. Zonder hem geen opleving van de binnenstad, geen lifestylezone en geen opgeknapte Dam. Het is immers Jan des Bouvrie die het zelfbewustzijn van dit sukkelend Zwart Nazareth wist te restylen, zoals hij in zijn TV programma met één pennenstreek de bank van de muur haalt en de salontafel naar het grofvuil dirigeert. Wie anders dan Jan des Bouvrie heeft de kluisters van kleinburgelijkheid verbroken en er de basis voor gelegd dat Schiedam het ook aandurfde om met die andere visionairs Cees van Olst en Mick Eekhout dat geweldige experiment te starten met het Glasmuseum. Een initiatief dat de culturele driehoek van Schiedam compleet zou maken. Wie het ook maar durfde de voorgespiegelde successen te betwijfelen, maakte zich verdacht in de ogen van de volgelingen van de nieuwe devotie rond de stralende corpora van Des Bouvrie, Van Olst en Eekhout. Hun woorden werden letterlijk ontvangen met een vol en opgetogen applaus in de gemeenteraad, zelfs als ze de plaatselijke politici bereikten door de mond van hun voorzitter. Het was dat de Nederlandse wet aan Reinier Scheeres de verplichting oplegde om die ene gulden voor de overdracht van de Korenbeurs ook daadwerkelijk in rekening te brengen. Het liefst had de stad Des Bouvrie deze munt ook nog kwijtgescholden of hem een verguld exemplaar ervan aangeboden om maar te demonstreren hoe verheugd Schiedam was zich te mogen koesteren in de aandacht van deze celebrity. Geen groter eer dan door Hem aan zijn persoonlijke tafel te worden genood in het voortreffelijke Hosman Frères en in bijna-aanbidding Zijn interpretatie te mogen aanhoren van de - officieel - in de negentiende eeuw in Schiedam vastgelegde burgermeesterlijke opdracht; 'Tegen de minste kosten en ten grootsten profijt'. Schiedam dankt méér aan Jan des Bouvrie dan menigeen zal 77 Musis willen toegeven. En wederom onderstreept onze nationale ontwerper zijn grootmoedigheid door Schiedam nu in alle bescheidenheid wederom een voorstel te doen dat deze stad uiteindelijk toch op de toeristische kaart zal zetten; Laat de Korenbeurs een onderdak bieden aan de TeKa Groep BV, als organisator van spetterende kasteelfeesten. De grootse lifestyle-plannen voor de Hoogstraat hebben niet opgeleverd wat ervan werd verwacht. Slechts het 'knakenareaal' heeft zich uitgebreid bij een toenemende leegstand van de winkelplint terwijl brandweer en politie daarentegen de ruimte voor de aanleg van een beetje rendabele wietplantage op de bovenverdieping aan stukken hebben geslagen. Maar juist in die leegstand en dreigende verloedering liggen juist, in het perspectief van Des Bouvries voorstel, uitgelezen kansen. Zoek aansluiting bij die kasteelfeestfunctie, zoals ook het Arsenaal Schiedam als lifestylecentrum tot leven moest wekken. Herhuisvest op dit achterste deel van de Hoogstraat de feestartikelenwinkel 'Het Masker'. Beweeg, tegen gunstige voorwaarden, een grappen en stenen drollenconcem als Frans Moret ertoe om zich ook in Schiedam te vestigen, haal winkels en ontwerpers van gadgets naar de lege plekken in Schiedams belangrijkste winkelstraat en enthousiasmeer speciaalzaken voor camavalsattributen om Schiedam tot uitvalsbasis te maken. Geef de Rietzeilers niet alleen een symbolische sleutel, maar betrek ze actief bij de Hoogstraatontwikkeling nieuwe stijl. Verplaats het zwaartepunt van de Brandersfeesten van de Koemarkt naar de Kruisstraat en organiseer naast de gondelvaart ook een Schiedamse Gayparade met de fluisterboten in de Schie en Lange Haven. Benut, kortom, de tomeloze geestdrift van het binnenstadsmanagement dat zo lang, zo veelvuldig en zo vruchteloos heeft gepoogd om de Schiedammer een lifestylegevoel aan te praten, nu om de Hoogstraat om te vormen tot de enige echte carnavals boulevard die Nederland rijk zal zijn. Met dit voornemen in het achterhoofd kan Schiedam ten andere male Jan de Bouvrie dankbaar zijn. De Korenbeurs als een feestpaleis. Hoe mooi. Hoewel..., je zou er met al die nissen ook een sexboulevard of gluurtheater met bovenloop van kunnen maken.

Musis | 2007 | | pagina 77