Voor allen. Door allen Henk Slechte Vrijdagmiddag 26 januari was tout notabelvermogend én vrijgevig Schiedam in het Jenevermuseum voor de officiële oprichting van het Gemeenschapsfonds Schiedam. Het bestuur van het nieuwe fonds had geen halve maatregelen genomen. Prof. dr. T.N.M. Schuyt, hoogleraar filantropie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en landelijk initiatiefnemer van een groeiend aantal gemeenschapsfondsen, legde begrijpelijk én geestig uit wat het grote belang van zo'n fonds voor Schiedam is, burgemeester Wilma Verver onderstreepte dat belang en verrichtte trots de stichtingshandeling en voorzitter Ad van Leeuwen legde voor wie het wellicht nog niet helemaal begrepen had, nog eens en in gewone mensentaal uit, dat dit een geheel ander fonds is dan alle andere, omdat het een plaatselijk fonds is, Voor Allen en Door Allen! Henk Slechte was er ook en doet voor Musis verslag van een hartverwarmende bijeenkomst. De oprichters van het Gemeenschapsfonds Schiedam zijn niet over één nacht ijs gegaan, en het nieuwe fonds voegt duidelijk iets toe aan het bestaande en rijk gevarieerde Schiedamse fondsenlandschap. Dat was alle aanwezigen na afloop van de bijeenkomst in het Jenevermuseum geheel duidelijk. Professor Schuyt benadrukte dat Nederland een lange en rijke traditie heeft van besteding van privaat geld voor algemeen of publiek nut, en noemde de hofjes, weeshuizen en andere instellingen die vermogende vaderlanders vanaf de 16de eeuw hebben gesticht om de oude dag van hun veel minder bedeelde stadgenoten menswaardiger te maken. Ze deden dat natuurlijk met de allerbeste maatschappelijke bedoelingen, maar ook om te laten weten én te laten zien dat het hen in de stad waar zij hadden gewoond en gewerkt goed was gegaan en om hun dankbaarheid aan die stad te tonen. Schiedam heeft daarvan bekende voorbeelden, ook al zijn de doelstellingen al lang geleden veranderd. Iedere Schiedammer kent het Hofje van Belois en passeert regelmatig het Weeshuis der Hervormden en het Proveniershuis. Schuyt legde de verzamelde notabelen nog maar eens uit dat het woord filantropie veel misverstanden oproept, en gaf daarom een eigentijdse definitie die de toon voor de rest van de middag zette en het karakter van het nieuwe fonds haarscherp onderstreepte: filantropie is het 'aantrekken, beheren en toedelen van private gelden voor publieke doelen'. Professor Schuyt was niet alleen een bevlogen, maar ook een praktische spreker. Hij onderstreepte dat er wel veel geld 'onder de mensen' is, maar dat het niet vanzelf naar welk fonds dan ook toekomt. Het werven van geld voor goede en belangrijke maatschappelijke doelen vereist een voor de potentiële gever herkenbare en begrijpelijke structuur én een gemeenschapsfonds met scherp en duidelijk omschreven doelstellingen en statuten. Een lokaal bekend en vertrouwd bestuur biedt zo'n structuur. Je krijgt nu eenmaal alleen geld, als je er om vraagt en vervolgens vertrouwen wekt door met daden te laten zien, dat het bij jou in goede handen is. Dat laatste schept het onmisbare draagvlak in de lokale samenleving, dat vooral voor een gemeenschapsfonds onmisbaar is: goede en actieve bestuurders en projecten, waarvan de potentiële gevers de zin en eventueel de noodzaak onmiddellijk herkennen. Dat draagvlak is soms moeilijk te krijgen, omdat andere lokale fondsen een nieuwkomer met enige angst zien komen en met argwaan bejegenen. Het is Schuyt in ieder geval opgevallen dat daarvan in Schiedam geen sprake is. Dat bewezen de aanwezigheid van de bestuurders van veel andere fondsen, de steun die het De Grootfonds samen met de Rabobank aan zijn onderzoek naar gemeenschapsfondsen heeft gegeven, en de eerste gesprekken over samenwerking die hartelijk en constructief zijn verlopen. Dat Schiedam vrijwel vanaf het begin bij Schuyts onderzoek naar de mogelijkheid van zulke fondsen in Nederland was betrokken, was ook te danken aan het grote enthousiasme van de helaas in 2006 overleden directeur Bob Verbiest van het Fonds Schiedam Vlaardingen, oud burgemeester Reinier Scheeres en Cor van Tilborg en Jan Hagenaars, beiden bestuursleden van het De Grootfonds. Dankzij hen is Schiedam de bakermat van de gemeenschapsfondsen in Nederland en een van de eerste steden met zo'n fonds. Burgemeester Verver maakte vaardig en enthousiast van de gelegenheid gebruik om het trombosefonds onder ieders aandacht te brengen. Ze is daarvan landelijk voorzitter en had het in het betoog van professor Schuyt gemist. Daarna zette ze de oprichting van een fonds als het Gemeenschapsfonds in een historisch kader, en noemde als voorbeelden van Schiedamse zorg voor de medemens in het grijze verleden het Weeshuis dat als De Lindenhof nog steeds als fonds actief is, de Bondsspaarbank van 1820, waarvan het Fonds Schiedam Vlaardingen een verre afstammeling is, en natuurlijk de woningcorporaties en zelfs het ziekenhuis! Allemaal voorbeelden van initiatieven 'van allen voor allen'. Mevrouw Verver onderstreepte dat de maatschappelijke ontwikkelingen hebben gemaakt dat het gemeenschapsgevoel anders en ook minder is dan vroeger, toen veel noden groter en dringender waren en het verschil in welstand tussen mensen schrijnender, maar ze heeft sinds haar aantreden in Schiedam ook gemerkt 85 Musis

Musis | 2007 | | pagina 85