Vlaardingse bod Kor Kegel Het zijn spannende tijden voor Tim de Ridder. De Vlaardingse stadsarcheoloog hoopt sterke aanwijzingen te vinden, dat zich in de zuidoostelijke hoek van de Markt de oudste burcht van Holland bevonden heeft. Er is nog weinig bekend over de bewoningsgeschiedenis van de Vlaardingse kerkheuvel, maar archeologen vermoeden dat graaf Dirk III kort na het jaar 1000 zijn 'kasteel' liet bouwen in de buurt van de nederzetting Vlaardingen. Een grafelijk hof is gesitueerd geweest waar nu het Liesveldviaduct staat, bij de Markgraaflaan, maar de burcht verrees vermoedelijk aan de oostzijde van de huidige kerkheuvel. Vanaf dit punt had Dirk III controle over de Maas, de haven en de nederzetting. Bekend is dat de burcht een cruciale rol heeft gespeeld in de Slag bij Vlaardingen in 1018, toen Dirk III het leger van de Duitse keizer versloeg. Het betekende een keerpunt in de geschiedenis van Holland. In januari heeft Dick van der Roest van Groundtracer BV onderzoek verricht op de Markt en in de Grote Kerk, geassisteerd door Carolien Van Loon, archeologe van de gemeente Vlaardingen. Het zal rond deze tijd bekend worden of er sporen gevonden zijn van een omgrachte aarden heuvel met een houten en misschien wel een stenen toren. Tim de Ridder vond het grondradar- en traceronderzoek een noodzakelijke voorbereiding op rioleringswerkzaamheden, die op de Markt zullen plaatshebben. "Er zullen dan meer archeologische vondsten worden gedaan, maar je kunt een rioolstelsel niet te lang open laten liggen. Vandaar dat we de tijd hebben willen bekorten door dit voorwerk te doen." (Elders in deze Musis gaat Tim de Ridder zelf op de eerste resultaten van het onderzoek in.) Ook om andere redenen verkeert Tim de Ridder in een gezonde spanning. Komend voorjaar verwacht hij bekend te maken of er een oer-Vlaardinger is, iemand van wie aan de hand van DNA- onderzoek kan worden vastgesteld dat hij verwantschap heeft met mensen die hier duizend jaar geleden hebben geleefd. Hun schedels zijn gevonden in het Gat in de Markt, bij opgravingen die aan de woningbouw bij de Maassluissedijk voorafgingen. Vorig jaar heeft hij samen met stadsarchivaris Harm Jan Luth bij 88 mannelijke kandidaten wangslijm afgenomen. Het moest om mannen gaan, want het Y-chromosoom wordt onveranderd van vader op zoon doorgegeven. Het Vlaardings Archeologisch Kantoor (VLAK) onder leiding van Tim de Ridder verkeert in spanning of aangetoond kan worden, dat er afstammelingen bestaan van de mensen die hier al leefden voordat de naam Vlaardingen (Flardinga) bestond. "Sommige archeologen zijn er heel sceptisch over," zegt Tim de Ridder. "Er is doorgaans een zeer kleine kans dat DNA in botmateriaal bewaard is gebleven. En ook in DNA doen zich bij het onderzoek contaminaties voor, waardoor er veel getwijfeld wordt of het DNA-onderzoek wel betrouwbare resultaten oplevert. Maar de ontwikkelingen gaan zo snel, dat we aan de vooravond staan van een revolutionaire nieuwe richting in het DNA-onderzoek. Dat heeft niet alleen gevolgen voor de archeologie, maar zal over langere tijd ook nieuwe inzichten over de huidige mensheid geven. De evolutie van de mens staat immers niet stil. Wij veranderen nog steeds. Het onderzoek naar de oer-Vlaardinger zou een eerste stap kunnen zijn in deze nieuwe onderzoeksrichting. Het zal waarschijnlijk niet direct tot een resultaat leiden, maar als dit type onderzoek op verschillende plaatsen wordt herhaald, zullen we over enige tijd veel meer inzicht krijgen in de moderne evolutie van de mens. Stel je eens voor dat het kennis oplevert over de vraag waar wij vandaan komen en waar wij naartoe gaan? Het zou heel bijzonder zijn, als de archeologie in die vragen een rol kan spelen." En dan zijn er nog de opgravingen in De Vergulde Hand, het grasland tussen het bestaande industriegebied en het Volksbos. Dit gebied heeft als bestemming bedrijvigheid en zal in dat geval een uitbreiding van De Vergulde Hand betekenen. Voordat het zo ver komt, zijn er in 2005 dertig archeologen gedurende 21 weken volop aan de gang gegaan. Ze onderzoeken tien vindplaatsen, die aangewezen zijn op basis van proefsleuvenonderzoek in 2003 en 2004. Er werden Musis 88

Musis | 2007 | | pagina 88