em blijft een goudmijn voor Tim de Ridder toen goed geconserveerde resten aangetroffen van nederzettingen uit de Ijzertijd, de Romeinse Tijd en de Middeleeuwen. Ook werd een boomstamkano van 10,60 meter lengte gevonden (het langste prehistorische vaartuig van Nederland!), die omstreeks 683 voor Christus gemaakt moet zijn. Het rijk kwalificeerde die vondsten als van nationaal belang. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen had voor het definitieve onderzoek een subsidie over van 862.060 euro, de hoogste subsidie ooit toegekend voor een archeologisch project. Tim de Ridder, die het onderzoek leidt, hoopt tot interessante bevindingen te komen over de bewonings- geschiedenis. Hoe leefden de mensen, waar leefden ze van? Hielden ze er dieren op na? Hoe verhielden de nederzettingen zich tot elkaar? Uit slijpplaatjes- onderzoek van bodemresten blijkt dat er in een deel van De Vergulde Hand zeven verschillende laagjes houtskool boven elkaar uit de Romeinse Tijd voorkomen. Dat kan erop duiden, dat de boeren jaarlijks het land afbrandden voor nieuwe beweiding. Dat geeft heel nieuwe informatie hoe de boeren het land hebben gebruikt en hebben ingedeeld in verschillende bestemmingen: de ruim telijke ordening rond het jaar nul. Specialisten onderzoeken momenteel het vondstmateriaal en de archeologen zijn druk bezig met de uitwerking van de vondstzones. Over elke zone verschijnt een publicatie en ook komt er een syntheserapport over De Vergulde Hand, in de loop van 2007 en 2008. Het is niet zo vreemd, dat het ministerie van OCW zulk onder zoek in Vlaardingse bodem van extra belang vindt. In 1958 kwam bij de aanleg van perskaden in de Broekpolder een vrijwel complete boerderij uit de Ijzertijd aan het licht. En bij het bouwrijp maken van de Westwijk werden unieke vondsten gedaan uit het Neolithicum. De conclusie kon worden getrok ken dat hier vijfduizend jaar geleden al mensen woonden, die zich toelegden op visvangst en landbouw. Die eerste sporen van bewoners zijn internationaal bekend geraakt als de Vlaardingen-cultuur. Tim de Ridder: "Die Vlaardingen-cultuur beslaat een tijdvak van duizend jaar, tweemaal zo lang als de Romeinse Tijd en even lang als de Middeleeuwen. Vandaar dat we ook wel spreken van Vlaardingen-tijd. Maar de Vlaardingen-cultuur is toch veel minder bekend dan de 89 Musis Graven in de Markt, Vlaardingen, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 89