Uniek Met de aankoop van een ongesigneerd affiche uit het begin van de twintigste eeuw, heeft het Schiedams jenevermuseum een, naar het zich laat aanzien, uniek document verworven. Het affiche toont, in de frisse illustratieve lithotechniek van die jaren een tweetal jeneverdrinkers. De ene heft verheugd z'n glas, de tweede staart mismoedig naar het voor hem staande kelkje, ontevreden met de hem geboden kwaliteit. het pleit beslecht was. Maar kennelijk woekerde de ruzie ook nadien nog voort. De periode 1890 - 1920 zou de vrijwel totale ondergang van het aloude brandersambacht te zien geven. Directe oorzaak was de uitvinding van de distilleerkolom die het mogelijk maakte om in één bewerking een zuivere, neutrale alcohol te verkrijgen met een sterkte van 96 procent, waar de branders in drie afzonderlijke stookprocessen een moutwijn produceerden van 56 procent. Daarmee kregen de distillateurs w;^i De boodschap lijkt duidelijk en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. Die ene jeneverdrinker moet zich behelpen met een ander product dan de drank die zijn tafelgenoot voorgezet heeft gekregen: een klare van Distilleerderij C. Meijer. Maar, voor wie de jenevergeschiedenis een beetje kent, is er over deze reclameplaat heel wat meer te zeggen. Tot zover bekend heeft het Jenevermuseum met deze affiche de enige bekende afbeelding in bezit die verwijst naar de felle strijd die aan het begin van de twintigste eeuw de eeuwenoude, goede verhoudingen tussen branders en distillateurs verscheurde. Aangenomen werd dat met het instellen van het garantie etiket op de Echtheid van de Schiedamsche Jenever in 1902 die van moutwijn jenever maakten ineens een goedkope, uiterst bruikbare grondstof in handen die ook nog guldens goedkoper was. Een belangrijk voordeel was dat graan niet langer de enige basis voor de productie van jenever was. Melasse, het afvalproduct van de (biet)suikerindustrie voldeed even goed, zo niet beter. De distillateurs waren dik tevreden en schakelden massaal over op die nieuwe grondstof. De branders deden wat ze konden om hun marktaandeel te behouden. Een strijd die van meet af aan verloren leek. In arren moede besloten de branders de hulp in te roepen van Musis 92

Musis | 2007 | | pagina 92