met brede belangstelling Een verklaard 'Ruskiaanse' was bovendien de in 1860 in Schiedam geboren, maar sinds 1885 in Leiden wonende Emilie Knappert. Ongetwijfeld zullen beide leeftijdgenoten als telgen uit de kring van voorname katholieke jeneverstokende Schiedammers elkaar hebben gekend, al was het maar uit naam en familiehistorie. Of dit zich ook tot Leiden uitstrekte zou nog kunnen worden uitgezocht. Zeker is wel dat Emilie Knappert een goede bekende was van Amoldus Kerdijk 1846 - 1905)de zwager van J.C. van Marken, de stichter van de Delftse Gist en Spiritusfabriek - en daarmee een directe relatie van M.C.M. de Groot. Van Marken was een sociaal zeer bewogen en initiatiefrijk ondernemer die als één der eersten streefde naar arbeidersparticipatie en die met Kerdijk reeds in 1874 de verbruikscoöperatie 'De Delftsche Winkel- vereeniging' oprichtte. Kerdijk op zijn beurt hield daarover propaganda- voordrachten in het gehele land. Kerdijk was van 1887 tot 1892 bovendien hoofdredacteur van het Sociaal Weekblad en slaagde er in om een keur van vaste medewerkers om zich heen te verzamelen waaronder H.L. Drucker, H. Goeman Borgesius, B.H. Pekelharing, H.P.G. Quack, J.C. van Marken en - als enige vrouw - Hélène Mercier. Deze laatste was zowel met haar reguliere bijdragen in het Sociaal Weekblad een vraagbaak en inspirerend voorbeeld voor sociale hervormers. Emilie Knappert noemt haar ook in relatie met haar praktisch werk zoals de oprichting in 1896 van de Bouwonderneming 'Jordaan' die de slechtste delen van deze oude volksbuurt wilde saneren. Deze onderneming richtte zij op met Arnold Kerdijk. De statuten van deze Amsterdamse onderneming lijken als twee druppels water op die van de in 1893 in Schiedam door M.C.M. de Groot opgerichte Woningmaatschappij 'Samenwerking' Deze woningmaat schappij had tot doel het 'koopen, bouwen en verhuren van gezonde arbeiderswoningen, het vervaardigen van en het drijven van kleinhandel in dagelijksche levensbenoodigdheden en het stichten, exploiteeren en steunen van bibliotheken, leeszalen, badinrichtingen, en zoo voorts, ten einde de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling en de welvaart van den arbeidersstand te bevorderen'. 95 Musis

Musis | 2007 | | pagina 95