M.C.M. de Groot Ongeveer tezelfdertijd beijverde Emilie Knappert zich in Leiden met het opzetten van een bibliotheek, een spaarkas en een georganiseerde wijkverpleging annex inrichting van een wijkgebouw. Zij zette bovendien een werkverschaffingsproject op voor de vrouwen en gaf lezingen over maatschappelijk werk en over een vakopleiding voor vrouwen. Vanaf 1893 was Knappert betrokken bij pogingen om in Leiden een volkshuis op te richten, dat in 1899 inderdaad werd geopend en een breed scala aan activiteiten bood met clubs, cursussen, lezingen met veel aandacht voor cultuur en natuur, uitleen van een grote zaal voor volksbijeenkomsten en muziek uitvoeringen en een tuin. Het Schiedamse Volkshuis heeft maar kort bestaan. In 1917 sloot het alweer zijn deuren. Het Volkhuis in Leiden, mede de schepping van Emilie Knappert floreert daarentegen tot op de dag van vandaag terwijl het Volkshuis in Rotterdam als 'Ons Huis' in de Gouvernestraat als succesvol kunstcentrum in de jaren '80 van de vorige eeuw opging in de Rotterdamse Kunststichting. De oprichter en directeur van Ons Huis in Rotterdam - een neef van moederszijde van Pieter Jelle Troelstra - was weer nauw bevriend met Emilie Knappert en van Nico van Suchtelen - van 1909 tot 1913 particulier secretaris van M.C.M. de Groot - die hij had leren kennen in de korte tijd dat De Koe als administrateur verbonden was aan Frederik van Eedens Walden. kunstreproducties en gratis rechtshulp, een bibliotheek, tentoonstellingen en muziekuitvoeringen met als doel 'verhoging van ontwikkeling, beschaving en levensgeluk onder de arbeidende klassen'. De Groot en het bestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen waren met de stichting van het Volkshuis aan de Lange Haven drie jaar eerder. Voor de formule van het huis hadden zij hun licht oa. opgestoken bij het bestuur van het volkshuis in oprichting in Leiden. Het programma van eisen ging uit van een leeszaal met tijdschriften en kranten een (uitleen)bibliotheek, ruimtes voor lezingen en cursussen over onderwerpen van uiteenlopende aard, een gezelschapskamer, In de boeken van de Delftse Gist en Spiritusfabriek wordt de naam van de Schiedamse makelaar in gedistilleerd M.C.M. de Groot op vele plaatsen genoemd. Aannemelijk is dat er ook een persoonlijk contact zal zijn geweest tussen de laatste en oprichter en directeur van het Delftse bedrijf J.C. van Marken. Evenals Van Marken trachtte De Groot de verouderde brandersnijverheid door scholing en oriëntatie op moderner productiemethoden op een hoger plan te brengen. Wat Van Marken in een heel ander ondernemingsklimaat echter lukte, kreeg de Groot die enkele honderden, in het verleden vastgeroeste bedrijven, moest zien te verenigen, in het geheel niet voor elkaar. Met C.T. Stork behoorde Van Marken tot de vooruitstrevende Musis 96 Simon A. Maas met familie in de tuin van de Villa Eendragt (tegenwoordig Plein Eendragt), foto Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 96