Rijk is ze er niet van geworden. "Het was een uit de hand gelopen hobby; zo heb ik het altijd gezien. Zakelijk gezien was het een flop. Maar ik heb nooit in de rode cijfers gezeten kramenmarkten per jaar: de (uitgebreide) Lentemarkt in mei en eind augustus nazomeren met een boeken en curiosamarkt op de Hoogstraat. Ook was ze betrokken bij het kunstproject Hoogstraatmakers. Annemarie is 'heel blij' met het project, dat resulteerde in twee boekjes, een dvd en opvallende lichtelementen in de bestrating van de Hoogstraat. "Ik heb het idee zien ontstaan. Binnen de mogelijkheden die Vlaardingen biedt, is het project geslaagd", formuleert ze zorgvuldig. Ook de verpaupering is een halt toegeroepen. Jarenlang zeiden ambtenaren op het stadhuis: "Als je over de Hoogstraat loopt, hoef je je portemonnee niet mee te nemen. Er zit toch niks meer." Annemarie kan er nog boos om worden: "Je springt toch uit je vel als je dat als winkelier voortdurend moet horen." Maar die negatieve houding is verleden tijd, meent ze. "De Hoogstraat zit in de lift, ziet er beter uit. Er hebben zich jonge ondernemers gevestigd, er komen steeds meer passanten. Mensen zeggen: de Hoogstraat is echt leuker geworden." Maar dat alles was voor haar geen reden om door te gaan. "Ik wilde niet meer iedere middag in de winkel zitten. Het is leuk om iets te scheppen, maar het is ook een uitdaging om iets af te ronden." Veel meer dan 'Er spelen allerlei omstandigheden een rol' wil ze niet zeggen over haar besluit. Op 16 december deed ze aan het eind van de middag de winkeldeur definitief op slot. Daarna werd de voorraad afgevoerd, een klein assortiment met boeken over boeken bleef achter. Daarmee gaat ze op boekenmarkten staan: Deventer, Dordrecht, Bredevoort. Wat blijft zijn de herinneringen. Bijvoorbeeld aan die keer toen ze in Barcelona op een boekenmarkt in een boek een centsprent vond, een soort voorloper van het moderne beeldverhaal. De verkoper, die geen idee had van de waarde, vroeg 2,50 euro. Ze dong voor de vorm af tot 2 euro. Een andere keer vond ze een uiterst zeldzame detective die onder pseudoniem geschreven bleek te zijn door W.F. Hermans. "Zoiets gebeurt één keer in de tien jaar. Dan weet je toch niet wat je overkomt. Mijn nekharen gingen recht overeind staan." Weliswaar minder dan als klein meisje, maar nog altijd leest ze drie boeken per week. Als laatste het jongensboek 'Toen de dijk doorbrak' over de watersnoodramp van 1916 in Monnickendam. Waarom een jongensboek? "Geen idee. Het stond in de kast. Ik had het nog nooit gelezen. Ik was nieuwsgierig en dacht dat het over de watersnoodramp van 1953 zou gaan." En hoe beviel het? "Goed geschreven." 99 Musis Foto Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 99