Met Fair Play in de Monopole doet de Hoogstraat zichzelf tekort Als enige van de sprekers op de bijzondere raadsvergadering onder de noemer 'Het Stadserf' waagde Andreas Rose, inwoner van Schiedam en ondernemer in de Schiedamse binnenstad, het om twijfels uit te spreken bij de lobby om de gok- en speelhal Fair Play alsnog in de voormalige Monopole te krijgen. Rose is plaatsvervangend commissielid en had zijn mening feitelijk op dat forum - en daar alleen - naar voren moeten brengen. De griffie, die verantwoordelijk is voor de agenda van de gemeenteraads- en commissievergaderingen, had hem hierop moeten wijzen. Nu dit niet het geval was en de griffier ook niet bij aanvang van de vergadering bezwaar had aangetekend, zou de regel hebben moeten gelden, dat de spreker in ieder geval aan het woord was gelaten. Dit fatsoen konden de raadsleden niet opbrengen. Met als gevolg dat Rose door interrupties het spreken onmogelijk werd gemaakt. Het gevolg was een kleine politieke rel waarover vele het hunne gezegd en geschreven hebben. Maar niet Rose's betoog was belangrijk voor de media. Hen leek het meer te gaan om de commotie eromheen. Noch de krant, noch de huis-aan-huis bladen, noch LookTV vonden hetgeen Rose te zeggen had kennelijk de moeite waard. Voor Musis de aanleiding om diens betoog alsnog - integraal - ter kennis te brengen. Andreas Rose "Ik wil het met u graag hebben over Pandora. Dit zal velen niets zeggen, maar Pandora is de oorspronkelijke naam van het Monopole theater. Pandora is ook een verhaal uit de Griekse mythologie. Pandora kreeg een doos onder haar hoede waarbij haar verteld werd, dat ze deze onder geen beding open mocht maken. Pandora was echter een vrouw en kon dus haar nieuwsgierigheid niet bedwingen en opende de doos. Er kwam alle rampspoed die men zich kan bedenken uit, die zich over de wereld verspreidde. Geschrokken sloot zij de doos, waar echter nog 'de hoop' inzat. Dit verhaal is op twee manieren uit te leggen. Negatief of positief. De zwartkijkers zeggen: alle rampspoed is door het openen van die doos vrijgekomen. De positieven zeggen: door het openen ben je alle rampspoed kwijt en heb je nog steeds 'de hoop'. Als ik het college beluister is men bang voor die doos van Pandora, welke ik in mijn verdere betoog maar Monopole ga noemen, omdat deze naam, minder mooi, maar wel veel bekender is. Er zou financiële rampspoed dreigen als wij de doos open doen en willen renoveren. Men wil zo spoedig mogelijk af van deze rampzalige doos. Even een kleine terugblik. De Monopole was jaren lang in het bezit van duistere figuren die er allerlei bestemmingen voor hadden die de gemeente niet aanspraken. Het heeft de gemeente veel tijd, moeite en geld gekost om het pand in eigendom te krijgen. Ik wil hiervoor oud wethouder de Swart alle eer geven voor zijn daadkrachtige handelen. Ook de plannen die vervolgens kwamen waren zeer hoopvol. Het Monopole moest samen met het opgeknapte museum de Hoogstraat weer nieuw elan geven. Wethouder de Swart sprak van een vliegwielfunctie. Kort daarna werd het stil en leek het onhaalbaar. Het nieuwe college echter, oormerkte een bedrag van enkele miljoenen waarin ook het Monopole was opgenomen. Daadkracht blijft echter uit en het pand gaat zienderogen achteruit. Dat er snel iets moet gebeuren is duidelijk. De ondernemers van de Hoogstraat zijn het zat en willen dat de gemeente het pand dan maar aan een ondernemer moet verkopen, die het wil opknappen. Ook de VVD fractie schijnt dit plan te ondersteunen en wil hier binnenkort een motie over indienen. Ik ben het hier niet mee eens. Wij staan nu voor een belangrijke beslissing waar wij jaren later grote spijt van krijgen: Wennekerpand of Monopole? De ondernemers van de Hoogstraat doen zichzelf te kort door hun bescheidenheid en gebrek aan ambitie. De gemeente schrijft immers diverse ondernemers op de Hoogstraat aan dat zij hun panden moeten opknappen en tegelijkertijd zegt men: wij hebben geen geld voor het opknappen van ons eigen pand op de Hoogstraat. Dit geeft een totaal verkeerd signaal naar de ondernemers. De gemeente moet het goede voorbeeld geven en het voortouw nemen. Dat er geen geld voor is vraag ik mij af. Men heeft er geen geld voor over, dat is een ander verhaal. De gemeente is wel voornemens een zevende stellingmolen te bouwen met gemeenschapsgeld. Het geld dat men hiervoor te kort komt wil men bij de burgers losmaken. Volgens mij zitten weinig Schiedammers te wachten op nog een molen, maar zouden ze dolgraag de nostalgische uitgaansgelegenheid de Monopole zien herleven. Met het wegvallen van het zoldertheater de Teerstoof verdween een knusse kleine zaal waar menig artiest graag kwam. Ook vanuit het Fortis-theater komen geluiden dat kleine producties, standup-comedians en amateurgroepen niet terecht kunnen in Schiedam, omdat een kleine zaal ontbreekt. Wat zou nu een mooiere en logischere locatie zijn voor zo'n theater dan het Monopole? Kijk naar onze grote buur waar men in de probleemwijk Delfshaven het Prinsestheater uit de as liet herrijzen. Mijn plan is om van de Monopole een groot opzomerproject te 115 Musis

Musis | 2007 | | pagina 115