Pandora maken. De Monopole moet niet alleen voor alle Schiedammers zijn, maar ook door alle Schiedammers. Vrijwilligers, plaatselijke ondernemers,TCN, Woonplus, Schiewerk, fondsen en gemeente moeten de handen ineen slaan. Ook kan het een fantastisch werkervaringsproject worden. Leren metselen en timmeren is veel leerzamer dan dozen vouwen of schroeven tellen bij Schiewerk, lijkt mij. U kunt mij een fantast noemen, maar ik geloof er in. Het kiezen van de makkelijkste weg door een pand maar weg te geven voor een appel en een ei, zoals dat vaker gedaan is in Schiedam heeft altijd geleid tot spijt. Hoe graag zou de gemeente het Zakkendragershuisje weer in handen hebben? Nu speelt het contract met Jan de Bouvrie weer op. Als Schiedam een regiegemeente wil zijn dan moet zij de regie niet uit handen geven, maar de handen uit de mouwen steken. Praten over het Filmhuis en een theater in de Monopole kan niet zonder er ook het Wennekerpand bij te betrekken. Dit pand heeft een al even vreemde geschiedenis als het Monopole. Het huisvestte een distilleerderij, een sociale werkplaats, een autobedrijf, een moskee, een tapijthal en fungeert nu als autostalling. De gemeente kocht/ruilde het met de moskee. De Vernieuwde Stad had al vergevorderde plannen om er 22 appartementen in te realiseren. Vervolgens kwam het onzalige idee van een glasmuseum en moest dit plan wijken. Toen het glasmuseum het niet haalde, rebelleerde de wijk, net als nu de winkeliers bij het Monopole doen. Vervolgens kwam het plan van een cultureel verzamelhuis waar totaal verschillende dingen als een Filmhuis, jeugdtheater, kunstenaars en artotheek een plaats moeten vinden. In mijn ogen een tot mislukken gedoemd plan, waarvan het financiële plaatje ook nog lang niet rond is. Het plan van de appartementen, wat door een externe deskundige als TCN ook als de beste optie gezien wordt heeft voor de gemeente een batig saldo van 600.000 euro. Een bedrag wat men mijns inzien als kosten, gederfde inkomsten, mee moet tellen als men kiest voor het Filmhuis in het Wennekerpand. In 2005 was de oppositie in de raad tegen verkoop aan Fair Play. Nu de oppositie van toen het college van nu geworden is, is het ondenkbaar dat dit nu wel gaat gebeuren. De motie van de VVD lijkt mij dan ook niet haalbaar. Dit neemt niet weg dat er iets moet gebeuren aan het onderhoud van het pand. Deze uitwendige renovatie van het Monopole moet gedaan worden wil men sloop verhinderen. Deze kosten moet men dus los zien van de bestemming die het pand krijgt. Als men nu besluit het idiote idee van de herbouw van de Kameel te staken komt er al 800.000 euro vrij voor de Monopole. Als men de oud-burgemeester vervolgens kan overtuigen om ook zijn afscheidscadeau, ook 800.000 euro aan giften, in het nieuwe Pandora theater te steken dan komen we al een heen eind. Het Pandora-theater mag dan wat mij betreft het 'Scheeres- theater' gaan heten. Tot slot nog even over Fair Play. Ik heb niets tegen Fair Play, integendeel een keurige nette hardwerkende collega, maar een casino is een in zichzelf gekeerd iets met portiers die er voor moeten zorgen dat niemand onder de 18 binnenkomt. Dit wil ik niet voor de Monopole. De Monopole moet een mooi theater worden met een super foyer die overdag als grand café dienst kan doen met een mooi terras op de Appelmarkt en mogelijk zelfs een terras op het museum plein. Het filmhuis kan overdag dienst doen als filmzaal van het Stedelijk Museum, waar men moderne video-art kan laten zien. Zaterdags en op koopzondagen worden er kinderfilms vertoond, mogelijk gesponsord door de binnenstadwinkeliers, zodat de ouders kindervrij kunnen shoppen. Fair Play wilde in eerste instantie naar het Stadserf. Deze optie is nog steeds open. Als de politieke wil er is kan dit zeer snel geregeld worden en wordt de plint op het Stadserf eindelijk opgevuld. Verder kan ik toch niet laten om op te merken, dat als Fair Play zo graag wilde uitbreiden waarom men dan niet gebruik gemaakt heeft van de enorme horecalocatie die beschikbaar was op het Land van Belofte. Veel Schiedammers betreuren dat deze locatie nu een makelaarskantoor wordt. Mijn plan is slechts een idee, een visioen. Ik ben slechts een simpel ondernemertje, maar slimmere mensen dan ik denken er net zo over. TCN is er van overtuigd dat het kan en ook onze geleerde stadsgenoot Han van der Horst. Leest u alstublieft nog eens zijn ingezonden brief in het Stadsblad van 2 november 2005. Ook de SP jongeren, met name raadslid Benjamin Hoppe, zijn of waren dat in november 2005 tenminste, met mij eens. Hoe reëel het is moet blijken, maar ik wil dan graag een financiële en bouwkundige onderbouwing zien waarom het niet zou kunnen. Ik kan mij niet voorstellen dat een ondernemer miljoenen in een pand wil investeren waarvan de fundering rot is (wat ik overigens niet terug heb kunnen vinden in de door het college beschikbaar gestelde Het kiezen van de makkelijkste weg door een pand maar weg te geven voor een appel en een ei, zoals dat vaker gedaan is in Schiedam heeft altijd geleid tot spijt. Nu speelt het contract met Jan de Bouvrie weer op. Als Schiedam een regiegemeente wil zijn dan moet zij de regie niet uit handen geven, maar de handen uit de mouwen steken stukken), nog afgezien of een bank daarin mee zou willen gaan. Laten wij als gemeente eerst eens serieus onderzoeken wat mogelijk is. Als Rotterdam het kan met het Prinsestheater, dan kunnen wij dat ook met de Monopole. De Monopole heeft bovendien iets wat het Prinsestheater mist: de mogelijkheid van een grand café met sfeervol terras. Bovenin het Monopole kan Woonplus bovendien een van de mooiste penthouses van Schiedam realiseren. De gemeente moet alle verborgen krachten in de stad mobiliseren om dit allemaal mogelijk te maken. Mijn droom is dat in 2009 het nieuwe Pandora theater opengaat, wie droomt er mee? (Musis is benieuwd naar uw reactie op de droom van Andreas Rose en zou die graag ontvangen op redactie@musis.info) 117 Musis

Musis | 2007 | | pagina 117