De Bob Verbis Voor een klein, maar enthousiast gehoor van direct bij de organisatie van de prijs betrokkenen, de initiatiefnemers, wethouders en de burgemeesters van Maassluis en Schiedam, verrichtte burgemeester Wilma Verver-Aartsen op 21 maart in de aula van het Stedelijk Museum de aftrap voor de Bob Verbiest Cultuurprijs 2007. Met een aan de prijs verbonden geldbedrag van 25.000 euro behoort deze cultuurprijs tot de grootste en meest prestigieuze prijzen van Nederland en is veruit de grootste in Zuid Nederland. Maar het was niet alleen om die reden dat de burgemeester van Schiedam met zoveel vuur de officiële handeling verrichtte. Ook de formule van de cultuurprijs sprak haar zeer aan. Werd de eerste editiè van de Bob Verbiest Cultuurprijs nog gekenmerkt door een zorgvuldig geheim houden van nominaties en procedures: nu mag letterlijk iedereen een voordracht doen, worden de namen gepubliceerd en mag publiciteit worden gezocht door wie dat nodig vindt. Een directe aanleiding om het roer volledig om te gooien was de vrolijke kritiek van journalist Hjalmar Teunissen. Hij opperde in het Rotterdams Dagblad dat de prijswinnaars in 2006 in de Grote Kerk in Vlaardingen de ruimte ongetwijfeld zouden betreden met een papieren zak over het hoof om de spanning er tot het laatste moment erin te houden. Maar ook het bestuur meende terecht dat een zo rigide procedure eigenlijk niet meer van deze tijd is. Burgemeester Verver stond uitgebreid stil bij het gegeven dat de formule voor iedereen doorzichtig is en dat de voordracht en het voorgedragen worden in feite voor iedereen open staat. Oorspronkelijkheid, het hebben van een voorbeeldfunctie en het overstijgen van de gemeentegrenzen zijn drie belangrijke voorwaarden om voor de prijs in aanmerking te komen. De prijs wil een stimulans zijn om te streven naar de hoogste kwaliteit, het beste naar boven te halen op creatief gebied of een prestatie te leveren waarover nog lang gesproken zal worden. De Cultuurprijs van de drie Waterweggemeenten is namelijk absoluut geen oeuvreprijs die gegeven wordt voor een lang en arbeidzaam kunstenaarsbestaan. De prijs kan in tegenstelling daarmee zelfs worden toegekend voor een enkel kunstwerk, initiatief of project mits dit de aandacht op zich weet te vestigen. Iedere kunstenaar, architect, initiatiefnemer, bedenker en/of uitvoerder van een project, een gezelschap, organisatie of samenwerkingsverband die naar bovenstaande criteria een artistieke, culturele of not-for-profit bijdrage van betekenis heeft geleverd kan in aanmerking komen. Dat behoeven niet persé personen of instellingen te zijn die wonen of werken in één van de drie gemeenten. Ook kunstenaars, architecten, ontwerpers en initiatiefnemers van buiten de regio kunnen voor de onderscheiding in aan merking komen mits hun werk of initiatief volgens hiervoor genoemde criteria een belangrijke bijdrage op cultureel gebied in één van de drie steden of van de regio kan worden genoemd. De nieuwe, door het bestuur gekozen en uitgewerkt formule vond ze helemaal passend in deze tijd en in de filosofie van alle besturen die bij de prijs betrokken zijn. Hoe breder het draagvlak en hoe begrijpelijker de procedure hoe meer de prijs gaat leven in principe kan iedereen, burgers zowel als instellingen, de overheid, scholen, verenigingen of bedrijven een voordracht doen voor de prijs. Dit moet dan wel gebeuren aan de hand van de hiervoor genoemde criteria. De voordracht kan worden gestuurd aan de Afdeling Cultuur van één der drie gemeenten. Ook kan de voordracht op de bibliotheken worden gedeponeerd en ook is het mogelijk om de voordracht via de website www.bobverbiestcultuurprijs.nl te doen. Daarop is ook het reglement te vinden gemeente. De afdeling Cultuur gaat na of de voordracht voldoet aan de gestelde criteria. Het is ook toegestaan dat de medewerkers hier aanvullende informatie vragen of geven. In het toekennen van de prijs hebben de gemeenten geen stem. Dit om de cultuurambtenaren niet in de problemen te brengen. Hun taak is coördinerend en toezichthoudend. Voldoet de voordracht in algemene zin aan de voorwaarden, dan wordt deze toegestuurd aan het bestuur van de Bob Verbiest Cultuurprijs. Dit bestuur selecteert uit de inzendingen de nominaties die uiteindelijk aan de jury worden voorgelegd. De jury tenslotte kiest uit de nominaties de uiteindelijke prijswinnaar die op 12 oktober 2007 in Maassluis bekend zal worden gemaakt. Tot aan het moment dat de nominaties aan de jury worden voorgelegd bestaat er niet zoiets als geheimhouding. Over wie wordt voorgedragen voor de Bob Verbiest Cultuurprijs en waarom mag vrijelijk worden gesproken. De kandidaten kunnen in de bibliotheken op de zeepkist stappen om hun ideeën uit te dragen en ook op andere manieren mag publiciteit worden gezocht. Op de site worden de voordrachten vermeld evenals op de gemeentepagina's. In augustus/september zullen de nominaties bekend zijn, waarna de jury in strikte beslotenheid de prijswinnaar zal aanwijzen. De naam daarvan blijft geheim tot op het laatste moment. Van betekenis zijn de criteria die overigens sedert de vorige editie onveranderd zijn. De inzendingen worden beoordeeld op; Conceptuele kwaliteiten zoals spreekt uit het totaal van het kunstwerk, het project, de uitvoering, onderwerpkeuze en benadering van materie, problematiek of het publiek. Ook oorspronkelijkheid telt zwaar waarin begrepen de onafhankelijke wijze waarop de kunstenaar(s) tot een keuze Musis 122

Musis | 2007 | | pagina 122