Jaco van der Leun Whiskydrinkers die hier in het proeflokaal met onze jenever kennismaken zijn altijd aangenaam verrast. De twee smaken liggen helemaal niet zo ver uit elkaar. Jenever en whisky worden uit dezelfde grondstof bereid: Graan. wilde meer." Maar voor zijn idee om de jeneverborrel nationale bekendheid te geven, kreeg hij de handen niet op elkaar. Bij gebrek aan financiële middelen, bleef het huismerk van De Gekroonde Brandersketel alleen in het museum verkrijgbaar en bij een paar plaatselijke slijters. Buiten de stadsgrenzen stond de moutwijn nergens in de schappen. Toen in 2003 de sponsors besloten de subsidie aan het museum te verminderen, werd het stoken van de borrel zelfs helemaal gestaakt. Maar dat bleek toch een gemis. Bezoekers vroegen erom en de vaste afnemers begonnen te mopperen. Zodat begin dit jaar de vuren onder de ketels aan de Lange Haven toch weer werden opgestookt. Ook Jaco van der Leun is weer terug op zijn oude stek, na omzwervingen bij Bols en bij een drukkerij in Rotterdam, waarvoor hij overigens nog twee dagen per week werk blijft doen als kwaliteitsmanager. "Inderdaad heel wat anders dan jenever stoken. Ik leid een soort dubbelleven," zegt hij. Hij is naar de Lange Haven teruggekeerd op voorwaarde dat er hetzelfde natuurlijk, maar toch ook niet heel anders. Het verschil dat je proefde kwam doordat er andere ingrediënten waren gebruikt. Maar de kwaliteit kwam overeen." De receptuur van Old Schiedam is volgens de maker 'heel eenvoudig'. Die bestaat uit gerst, rogge, water, een vleugje jeneverbes en rijping op eikenhouten vaten om de drank een vaag, geel kleurtje te geven. De toevoeging van jeneverbes blijft heel bescheiden. Het graan moet de smaak geven. Deze samenstelling is niet nieuw. "Dit was tot het einde van de negentiende eeuw, voordat goedkopere productiemethoden hun intrede deden, de norm. Later is men ook wel maïs als grondstof gaan gebruiken, vanwege het hoge vetgehalte. Dat gebeurde ondermeer uit financiële overwegingen. Maïs zorgde voor een vetter restproduct. Door dat vet leverde de spoeling meer geld op bij de verkoop als veevoer. Het gaf ook een betere gistontwikkeling, en ook dat bracht meer op. In ons recept komt er geen maïs aan te pas. Wij houden het zo simpel mogelijk. Eenvoud geeft de beste resultaten." Net als zijn voorganger, wordt Old Schiedam voorzien van het echtheidszegel met daarop de handtekening van de Schiedamse burgemeester. Alleen jenever die wordt gemaakt volgens de strenge voorschriften die in 1902 werden opgesteld om de smaakvervlakking door de opkomende neutrale borrel tegen te gaan, mag dit zegel voeren. Old Schiedam en Notaris een programma kwam om de museumborrel meer bekendheid te geven. Daar wordt inmiddels aan gewerkt. De museum jenever kreeg een nieuwe naam (Old Schiedam) en een nieuw etiket, dat strakker en moderner oogt dan het vorige, en dat de inhoud aanprijst als original single malt genever. Doet die verwijzing naar de betere whiskysoorten niet een beetje geforceerd aan? En ontbeert jenever inmiddels zoveel gezag, dat het niet meer als zelfstandige soort gedistilleerd een succes kan worden? Van der Leun-, "We proberen doelbewust aansluiting te vinden bij een bepaalde categorie liefhebbers van het gedistilleerd. Whiskydrinkers die hier in het proeflokaal met onze jenever kennismaken zijn altijd aangenaam verrast. De twee smaken liggen helemaal niet zo ver uit elkaar. Jenever en whisky worden uit dezelfde grondstof bereid. Graan." Maar de smaken liggen ook wel weer zo ver uit elkaar, dat een kenner de Old Schiedam er onmiddellijk uitpikt, als die tussen vijf whisky's zou worden 'verstopt'. In whisky proef je immers zelden jeneverbes. Het is dan ook vooral de overeenkomst in kwaliteit waar Van der Leun op doelt. Kwaliteit, die zich door een lange traditie heeft bewezen. De smaak van Old Schiedam, zegt de maker, is absoluut te vergelijken met die van een goede jeneversoort van een eeuw terug en gestookt volgens het authentieke procédé. Dat is gemakkelijk beweerd, maar valt het ook te controleren? Jazeker, zegt de stoker. Hij heeft onlangs de proef op de som genomen. "Bob de Kuyper trok tijdens een jubileum een fles uit 1890 open. Alle aanwezigen mochten proeven. Die jenever smaakte precies als deze. Dat wil zeggen, niet helemaal mogen er als enige aanspraak op maken. Jaco van der Leun beschouwt het als zijn missie om de ambachtelijk gestookte borrel meer bekendheid te geven. Maar zijn jenever mag ook weer niet zo bekend worden, dat er een grote vraag zou ontstaan. Want de productiecapaciteit is beperkt, en dat moet vooral zo blijven. Anders wordt de productie een routineklus en dan is smaakvervlakking bijna onvermijdelijk. Onlangs werd de moutwijnjenever van De Gekroonde Brandersketel geregistreerd als 'slow food' bij de gelijknamige internationale organisatie die terugkeer en behoud van traditioneel vervaardigde levensmiddelen bepleit. Van der Leun onderschrijft die doelstelling van ganser harte. Hij heeft een broertje dood aan smakeloze producten uit de supermarkt. "De belangstelling voor echt voedsel groeit. Voedsel dat meer smaak en meer geur heeft en met meer liefde is bereid dan bijvoorbeeld een vliegtuigmaaltijd. Veel producten hebben met eten nog maar weinig te maken. Je wordt er niet ziek van, maar meer valt er niet over te zeggen. Op beurzen voor slow food komen steeds meer mensen af. Als die ontwikkeling doorzet, moet je haast wel concluderen dat onze jenever ook in de smaak zal vallen." 127 Musis

Musis | 2007 | | pagina 127