Het Kor Kegel Er is nog een niet genoemde reden om het landgoed Hoogstad te vrijwaren van de eenentwintigste eeuw. Hoe zinvol de argumenten ook zijn om het landgoed te beschermen, ze richten zich op een geïsoleerd stukje Vlaardingen waar het resterende weiland vloekt met het asfalt van de Westlandseweg en de Burgemeester Heusdenslaan. De infrastructurele en stedenbouwkundige ontwikkelingen rondom Hoogstad hebben geen recht gedaan aan het fiere landgoed, het lijkt zich zelfs op een verkeerde plaats te bevinden, uit zijn landschappelijke context gerukt, zonder relatie met de belendende woonboulevard die er met de rug naartoe staat, zich ervan afkeert, het landgoed wegdrukkend in onveranderlijke eenzaamheid. Je verwacht zo'n landgoed niet middenin de bebouwde kom, nog geen halve kilometer verwijderd van het stadscentrum. Het is dan ook logisch dat de pleidooien voor behoud zich toespitsen op de charme en beeldkwaliteit van dit schijnbaar verdwaalde verleden. Die pleidooien verdienen de volle waardering. Niettemin is het een gevecht op de vierkante centimeter. We zullen dadelijk zien dat als we Hoogstad benaderen vanuit een bovenlokaal milieu- en recreatief belang, de tot nu toe ingebrachte argumenten aan betekenis winnen. De intrinsieke waarde van Hoogstad en de functie ervan in regionaal perspectief versterken elkaar. Niet dat de argumenten tot nu toe ontoereikend waren. Integendeel, de pleidooien om het complex Hoogstad in zijn robuuste zuiverheid te bewaren lieten al een samenhangende visie zien. Terecht werd gesteld dat de handhaving van Hoogstad niet alleen op de buitenkant van de monumentale gebouwen betrekking mag hebben. Het is ontegenzeggelijk waar dat het exterieur met de plattelandspraktijk van dokter Moerman, de boomgaard, de twee hooibergen, de duiventil, het weiland en de oprijlaan met knotwilgen en sloten één historisch fenomeen vormen. Yvonne Batenburg spreekt van een tijdscapsule. Het voormalige gemeenteraadslid van de VVD verzet zich tegen de ontmanteling van de plattelandspraktijk en nam twee belangrijke initiatieven. Ze richtte de Werkgroep tot Behoud van de Plattelandspraktijk op en interesseerde klinkende namen voor een comité van aanbeveling. In het comité zitten prof. dr. Willem Frijthoff, hoogleraar geschiedenis aan de Vrije Universiteit in Amsterdam; prof. dr. Jan van Herwaarden, emeritus hoogleraar cultuurgeschiedenis aan de Erasmus Universiteit Rotterdam; prof. dr. Mart van Lieburg, medisch historicus aan de Erasmus Universiteit; filmregisseur en acteur Chiem van Houweninge, oud-Vlaardinger; de Deventer oud burgemeester mr. Cees Waal, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond; en prof. dr. Steven Lamberts, rector-magnificus van de Erasmus Universiteit. Voor de werkgroep zocht Yvonne Batenburg bekende Vlaardingers, van wie sommigen zich spontaan meldden: VW-directeur Eric Schippers, festivalorganisator Koerd de Heer, VVD-bestuurslid Ber Kalden, voorzitter Wout den Breems van de Historische Vereniging Vlaardingen, drukker Arie Ouwendijk, ondernemer Sjaak 't Wout en oud-apotheker Jan Albert van der Pol. Het gezelschap heeft een goed gevoel voor de potenties van Hoogstad als stadslandgoed waar cultuur, historie en recreatie samenkomen. Daarbij schijnen we eerder te moeten denken aan de combinatie van parklandschap, natuurcamping, tuinonderhoud door gehandicapten en huisvesting van bijvoorbeeld de Historische Vereniging Vlaardingen dan aan de oprichting van een Moerman-museum, want het gaat de Werkgroep tot Behoud van de Plattelandspraktijk niet om persoonsverheerlijking - daar was Cornells Moerman (1893-1988) te omstreden voor. Toch behoort zijn rol als alternatieve kankerbestrijder binnen de functies van Hoogstad een passende plek te hebben. Dokter Moerman kon nog zo humeurig wezen, zijn patiënten hadden hem hoog zitten en stelden vertrouwen in het op vitaminen en mineralen gebaseerde Moerman-dieet dat internationaal in discussie kwam. De Vereniging Tegen Kwakzalverij mocht Moerman dan de grootste kwakzalver van de twintigste eeuw noemen, tegenwoordig wordt hij beschouwd als de eerste Nederlandse orthomoleculair geneeskundige arts, nu alom het effect van voeding op de gezondheid wordt onderkend, in het bijzonder waar het gaat om de relatie tussen gezond eten en het voorkomen van ziekten waaronder kanker. Op hoge leeftijd was Moerman opnieuw in opspraak gekomen, omdat hij een halve eeuw eerder sympathie voor nazi-Duitsland zou hebben Musis 128

Musis | 2007 | | pagina 128